Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

GENIÁLNÍ zvrhlíci, zvrhlí GÉNIOVÉ

Foto: Getty images/17.1.2019
Sexuální skandály, nejrůznější fetiše, úchylky a perverze provázely život nejednoho génia, ke kterému vzhlížíme a jehož dílo obdivujeme. Některé libůstky jsou rozkošné, jiné už o poznání méně...

Byl géniem své doby. Dodnes je považován za jednoho z největších skladatelů v celé hudební historii. Goethe ho přirovnával k Shakespearovi. Skládat začal už v pěti letech, složil přes šestset děl, trpěl Tourettovým syndromem a nešetřil vulgaritami, které psal do dopisů a posílal své matce a také své sestřenici a manželce. To byl Wolfgang Amadeus Mozart, milovník análních výrazů. Jeho matka spatřovala v synově zálibě jakousi hravost a roztomilou dětinskost a odpovídala mu ve stejném duchu. Jejich korespondence vypadala zhruba následovně: „Buď zdráv na těle i na duši a zkus si prdel políbit. Já přeji ti noc dobrou, vyser se do postele plnou silou.“ Své mladé sestřenici pak 5. prosince 1777 s láskou píše: „Seru na tvůj nos, až ti to bude na bradu stékat.“ Není tak divu, že dochovaná korespondence musela být při vydání ihned zcenzurována. Ostatně o první vydání se postaral spisovatel Steffan Zweig.

Přečtěte si celý článek v únorové Marie Claire, kterou teď najdete na stáncích. 

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole