Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Genderová studia v Rumunsku jsou v ohrožení

Text: Tereza Čaladi, Foto: Unsplash/24.6.2020
V Rumunsku pravděpodobně nebude možné vyučovat genderová studia. Parlament schválil zákon o zákazu všech forem genderovýh studií na všech vzdělávacích institucích, včetně univerzit, minulé úterý. Nyní se čeká na podpis prezidenta Klause Iohannise.

Nový zákon zakazuje propagovat teorie, které vnímají gender jako koncept oddělený od biologického pohlaví. Jedná se o útok na LGBTQI+ komunitu a práva žen, stejně jako na zásady univerzitní autonomie a svobody.

Proti nové legislativě se již ohradilo mnoho univerzit – například univerzita v Bukurešti vydala prohlášení, v němž upozorňuje na to, že je zákon v rozporu s rumunskou ústavou i s mezinárodními dohodami. Nesouhlas vyjádřila i Národní aliance studentských organizací v Rumunsku a Národní rada studentů, které sepsaly petici adresovanou prezidentovi země. Zatím ji podepsalo zhruba 45 tisíc lidí.

Akademici však nejsou jediní, komu se myšlenka zákazu genderových studií nelíbí. Negativní ohlasy se projevují i na straně veřejnosti. Ve čtvrtek 19. června lidé protestovali před palácem Cotroceni v Bukurešti – sídlem Klause Iohannise, kterého vyzývali, aby zákon nepodepisoval a vrátil ho parlamentu.

My nyní můžeme jen doufat, že se Rumunsko rozhodne nevydat autoritářskou cestou Maďarska či Polska, kde je výuka oboru genderová studia již zakázána.

Čtěte také: Ve Francii zvolili první transgender starostku

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama