Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Finskému parlamentu dominují ženy pod 35 let 

Text: Tatiana Urbanová, Foto: Getty images/14.12.2019
Finsko by nám mohlo jít příkladem!    
Reklama

Sanna Marinová získala roli, která je pro většinu mladých žen v jejím věku neobvyklá. Dostala na starost celý národ. Stala se, ve svých 34 letech, nejmladší premiérkou na světě. 

Nově zvolená Marinová však bagatelizovala důležitost svého věku i pohlaví. “Ve skutečnosti jsem nikdy nemyslela na svůj věk ani pohlaví. Důvodem k mému zvolení byl program a věci, díky nimž jsme získali důvěru voličů.” Takový komentář by v Čechách zněl přinejmenším podivně a snad i neuvěřitelně. Nicméně Finsko a ostatní skandinávské země jsou v tomhle ohledu napřed. Podle světového ekonomického fóra se Finsko řadí na přední příčky zemí, kde je genderová rovnost naprosto běžná. První ženská premiérka Anneli Jäätteenmäki  zde byla zvolena již v roce 2003 a ženy zastávají 47 % křesel v parlamentu po volbách v letošním roce.  

Finsko je zkrátka v ohledu genderové parity téměř nepřekonatelné. Marinová z vítězné Sociálnědemokratická strany Finska povede koalici pěti dalších stran, přičemž skoro všechny mají v čele ženy pod 35 let: Li Anderssonovou (32) z Levicového svazu, Mariu Ohisalovou (34) ze Zeleného svazu, Anna-Maju Henrikssonovou (55) ze Švédské lidové strany a Katri Kulmnuniovou (32) z Finského středu. 

"Chci vybudovat společnost, ve které se každé dítě může stát, kým bude chtít, a ve které všichni lidé mohou žít a zestárnout důstojně," napsala Marinová na Twitteru. A my si jen přejeme, aby její vize sdílela větší část světa.  

Čtěte také:
Češky pořád vydělávají o 22 % méně než muži. Změní se to?
Francouzský autor tvrdí, že milovat ženy nad 50 je nemožné
#PAYGAP: Jak se k němu staví slavné ženy? 

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama