Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Fenomén Letná

Text: Barbora Häckelová, Foto: Hynek Alt/19.12.2019
Jedna pražská čtvrť, a vlastně ani ne, spíše jen kopec. Přesto má neuvěřitelně silný genius loci, který do její náruče přilákal nebývalé množství kreativních lidí.  V čem tedy spočívá její kouzlo? Možná to zjistíte na stránkách knihy s všeříkajícím názvem: Letná.

V úvodu nazvaném „Exkurze mezi sousedy v jedné čtvrti“ se píše: „Když člověk dostane nápad na knihu, jako je tato, začne v první řadě přemýšlet, kdo všechno by do ní měl patřit. Kdo jsou ti lidé určující ráz čtvrti, u nichž se sbíhají propletené nitky sociálních vazeb a mezilidských vztahů? Kdo jsou ti propojovatelé, kteří společně pomáhají držet komunitu pohromadě?“ Odpovědi na tyto otázky autoři hledali zodpovědně, s cílem oslovit co nejširší a maximálně reprezentativní skupinu obyvatel a vyhnout se s pomocí rozsáhlého sociologického průzkumu omezenosti vlastní sociální bubliny.

Složitým, mnohofázovým a dlouhodobým procesem tak vybrali 250 zástupců všech generací, nejrůznějších profesí, zájmů a postojů, které nafotili a vyzpovídali. Vznikla série portrétů v životní velikosti, které jsou minimálně upravované a nabízejí možnost nahlédnout do skutečných tváří komunitních „propojovatelů“. V textech pak Letenští popisují svůj vlastní, osobitý přístup k domovské čtvrti. Výsledný „atlas sousedů“ nehodlá subjektivní výpovědi nijak deformovat, a proto se lidé ve svém vyprávění nevyhýbají ani stinným stránkám života na Letné.

My jsme pro svoji malou ochutnávku vybírali podle jiných kritérií, soustředili jsme se na osobnosti známé z médií. I přesto se do naší úvodní mozaiky mezi herce, režiséry a další povědomé tváře probojoval také pes Guru. Je takovým poslem toho, že na stránkách knihy najdete portréty a příběhy lidí, kteří mimoletenské veřejnosti zůstávají skryti, ale k výjimečné atmosféře této čtvrti přispívají (Guru je ovšem jediným zástupcem tváří němých). 

Fenomén Letná

 

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama