Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Febiofest uvede 160 filmů: oscarové snímky, exkluzivní projekce i Culinary Cinema

Foto: Febiofest/11.3.2019
Mezinárodní filmový festival - Febiofest už 26 let chystá pro filmové fanoušky to nejzajímavější z aktuální kinematografie u nás i ve světě. Letošní ročník odstartuje 21. března v Praze a až do 29. března budou probíhat stovky festivalových projekcí v CineStar Anděl, CineStar Černý Most, v kině NFA Ponrepo a kině Městské knihovny.

Festival nabízí za velmi přívětivé ceny vstupenek jak aktuální oscarové hity (Kdyby ulice Beale mohla mluvit, Free Solo, Vice), klasické a kultovní snímky, jež nepřestávají bavit (Bazén, Nebe nad Berlínem, Smrt v Benátkách, Jednej správně, Zběsilost v srdci, Vymítač ďábla v režisérské verzi či klasiku režisérky Věry Chytilové Sedmikrásky), tak i například exkluzivní dokumenty (Nikdy nezestárnou režiséra Petera Jacksona, Westwood: Punk, Icon, Activist o známé návrhářce, či Svatý závod o Tour de France).

Už popáté se filmy propojí s gastronomií v rámci sekce Culinary Cinema, která nabídne ve třech dnech tři neopakovatelné zážitky. Maroko se promísí s Francií ve snímku debutujícího Jeana-Philippa Gauda Tazzeka, aby si diváci následně vychutnali speciální menu k filmu od šéfkuchaře Lukáše Čížka. Další den bude následovat Velká žranice Marca Ferreriho o opulentních gastro orgiích směřujících k jedinému cíli… Pro přeživší poté připraví šéfkuchaři Filip Sajler, Martin Staněk a Lukáš Čížek menu v podobném duchu. Třetí večer je věnován Španělsku, dokumentárnímu snímku Albert Adrià, génius v kuchyni režisérů Jimiho Loomise a Laury Collado o cestě za michelinskými hvězdami. Večeři poté uvaří Filip Sajler.

Tradicí je už také předávání cen Kristián, které si letos odnese hned několik světových hvězd jako například držitel Oscara a Zlatých palem z festivalu v Cannes, dánský režisér Bille August. Ten v Praze uvede i svůj poslední film Šťastný to muž i dokument o Ingmarovi Bergmanovi. V rámci naší republiky festival ocení oblíbenou herečku Jiřinu Bohdalovou. Pamětní minci od České mincovny obdrží režisér Jiří Menzel a čestným předsedou poroty soutěžní sekce Nová Evropa bude fotograf Jan Saudek.

V rámci 16 sekcí si během devíti dnů najde svoje filmy určitě každý. Ať už v sekci určené pro děti a mládež Generace či v queer sekci Queer Now, tak i v teritoriálně zaměřených sekcích Made in USA, Světla severu, Ozvěny Balkánu nebo třeba Asijský pohled. Milovníci hororů se najdou v sekci Noční cirkus, oblíbená bude jistě i sekce věnující se televizní tvorbě TV Now a aktuální snímky z centrální Evropy se budou promítat v rámci Centropy.

Amatérští filmoví tvůrci opět bojují o zajímavé ceny společnosti O2 Czech Republic v rámci soutěže I ty jsi filmařem, festival i letos podpoří charitativní Kapku naděje a nově i Národní filmové muzeum NaFilM, vyhlásí vítěze Amnesty International Febiofest Award a už podruhé se bude soustředit také na filmové profesionály v rámci Industry dní. Festivalovým klubem se letos stal Klub FAMU.

A pokud byste náhodou pražskou část festivalu nestihli, od 1. dubna vyráží do dalších 14 měst po celé republice!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktuální číslo
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole