Přejít k hlavnímu obsahu

TOHLE NESMÍTE: 5 absurdních věcí, které nám muži v minulosti zakazovali

Karolína Machová/4.8.2015

Díky relativně dobrému postavení žen ve společnosti už dnes následující věty od mužů naštěstí neuslyšíme. Když však zapátráme v historii, tak se nad argumenty, které měly ženy odrazovat od dělání nejrůznějších věcí, považováných do té doby za tzv. "mužské záležitosti" můžeme zasmát.

Tady je pět těch vůbec nejabsurdnějších: 

1. "Nesmíte běhat maraton, protože by vám při tom mohla vypadnout děloha." 

Ženy měly do roku 1972 zakázáno běhat maraton. Tehdejší společnost měla za to, že by nápor při běhu mohl zapříčinit, že by ženám vypadla děloha. To ale není všechno! Lidé si dokonce mysleli, že by nám díky běhu mohlo narůst ochlupení na prsou… Americká spisovatelka, televizní komentátorka a maratonská bežkyně, Katherine Switzer, se tomuhle absurdnímu zákazu vzepřela a v roce 1967 se rozhodla jako historicky první žena běžet Bostonský maraton. Když se dozorce maratonu dozvěděl, že se účastní žena, rozběhl se za ní a snažil se jí zastavit. Katherine ale přesto maraton doběhla a fotografie z maratonu následně vešla do historie..

2. "Nesmíte volit, protože by váš hlas anuloval hlasování vašich manželů."

Brožura, která byla publikována v roce 1910 vysvětlovala, proč ženy nesmí volit takto: 80% žen bylo vdaných, a to by prý mohlo buďto anulovat volební hlasy jejich manželů a nebo je naopak zvdojnásobit. A 90% žen by prý stejně volit nechtělo. Tatáž brožura obsahovala i příručku pro ženy. Patřila tam i tato rada nad zlato: ,,K umývání dřezu hlasovací lístek nepotřebujete.”

3. "Nemůžete skákat na lyžích, protože byste pak nemohly mít děti."

Na Olympijských hrách byste našli skok na lyžích jako disciplínu už od roku 1924. Tenhle sport byl ale ženám zpřístupněn až v roce 2011. Bylo hodně důvodů, proč nám tato disciplína zpřístupněna nebyla, jedním z nich byla opozice z roku 2005, kdy prezident mezinárodní lyžarské federace, Gian Franco Kasper, prohlásil, že by ženy neměly skákat na lyžích, protože ,,to pro ně není ze zdravotního hlediska vhodné.” Když se někteří ptali, jak přesně to myslí, odpověděl, že by při dopadu mohli být poškozeny jejich reprodukční orgány.” (P.S. Není to pravda)

4. "Nesmíte se účastnit vojenských odvodů kvůli vašim emocím."

Teprve před dvěma lety zrušila Americká armáda zakáz žen sloužit v boji. To veřejně odsoudil americký politik (člen republikánské srany) Rick Santorum. A jeho argument? Podle něj bychom my, ženy, neměly sloužit v boji kvůli našim silnějším emocím. A také prý proto, že se na nás po fyzické stránce nelze spolehnout. Fakt, že všechny ženy podléhají při vojenské přípravě stejným nárokům, a žena, která by tyto nároky nesplnila, by dál neprošla, jaksi proignoroval. 

5. "Neměli byste dělat více věcí najednou, protože jste díky vašim menším mozkům hloupější než muži."

Paul Broca, známý francouzský fyzik a anatomista, který pomohl s mapováním mozku, muž, jehož kalkulace byly považovány za důkladné a spolehlivé, přišel s absurdním výrokem. Prohlásil, že ženy mají menší mozky, a to prý z toho důvodu, že toho nemusí dělat tolik jako muži. ,,Nesmíme zapomínat, že ženy jsou v průměru o trochu méně intelignentí než muži. Je to rozdíl, který bysme neměli nijak zveličovat, ale je tomu tak,” řekl Broca. Tento ,,objev” je starý jen asi 154 let.

Foto: Pinterest.com
 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktuální číslo
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole