Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

EKO TÉMA: Nejsou všechny třpytky, co se třpytí

Text: Tatiana Urbanová, Foto: Unsplash/1.1.2019
Máte rádi třpytky? Po tomhle článku možná změníte názor...

Probudila jste se po párty a všude kolem vás je plno třpytek? Řešení jsou pouze dvě. (1) Spalte svůj dům. (2) Přestěhujte se. Glitry vás prostě sledují všude, kam se hnete. Tento hořký fakt jistě pocítili i úklidové služby po skončení podzimního Fashion Weeku. Návrháři totiž tímto materiálem letos rozhodně nešetřili. Byl úplně všude - na šatech, na tvářích, na očních víčkách, na rtech, i ve vlasech… na přehlídce Preen, Maison Margiela, Oscar de la Renta… zkrátka tyto malé kousky jsou tam ještě stále někde rozprášené jako mikroskopické graffiti a připomínka velkolepé show. Stejně jako budou ještě dlouho po silvestru v klubech, na tanečních parketech a u vás doma…

Glittercosmos 
Jenomže perzistence třpytek nemá pouze nostalgický nádech, tyto malé, plastové částice jsou ve skutečnosti nebezpečím pro životní prostředí, a to zejména v oceánech, jezerech a vodních tocích. Představují přibližně stejnou hrozbu jako umělohmotné láhve, brčka a nebo vatičky do uší.  

Většina lidí se ale na třpytky nedívá jako na toxické mikroplasty, ale jako na kouzelný magický prášek víl… ovšem nemohou se více mýlit. Tyto skoro neposřehnutelné mini částečky představují v podstatě stejný problém jako exfolianty, které můžete najít v peelingových přípravcích. A proč jde o takový globální hazard? Mikročástice - plastové objekty menší než 5 milimetrů - najdete dnes nahromaděné i v nejzazších koutech planety, kde škodí divokým zvířatům, které je často zaměňují za svou potravu, a tím se poté dostávají i do našeho organismu.  

Doba třpytivá 
Na počátku roku 2018 zveřejnil enviromentální program OSN svou historicky první globální zprávu o plastech k výročí Světového dne životního prostředí. Chtěl tak zdůraznit nálehavost, s jakou bychom měli tento problém řešit. Třpytky jsou totiž opravdu všude - na papírových blahopřáních, vašich šatech, dokonce je dobrovolně pijeme i v jednorožčím frappuccinu ze Starbucks, ale hlavně se objevují v kosmetice. 

Ve světě krásy mají již dlouholetou tradici. Už starověké civilizace, jako například Sumerové, zdobily své rty drcenými drahokamy. Třpytky jak je známe dnes se ale objevily až v 60.tých letech. Kosmetické trendy následovaly ty nadčasovější módní, a tak se značky jako Revlon, Estée Lauder nebo Elizabeth Arden snažili napodobit světélkující šaty návrháře Pierra Cardina a vytvořit jejich “variantu na tvář”. V dnešní době však glitry překročily i mantinely dekorativní kosmetiky a najdete je i krémech, maskách či v opalovacích přípravcích. 

#glittertongue (say what???)  
Je to zkrátka trend a za jeho rozšíření může samozřejmě i Instagram (jen se podívejte na hashtagy jako #glitterbrows, #glitterboobs či dokonce #glittertongue). Stejné médium, která se zasloužilo o slávu těchto mikroplastů, však šíří i osvětu. Díky informovanosti na Instagramu již například ve Velké Británii zakázalo 60 velkých festivalů nejen plasty, ale také třpytky a objevují se tak i společnosti, které vytvářejí udržitelné varianty těchto dekorativních nezbytností. Používají k tomu například eukalyptus nebo fluorphlogopite, kterému se přezdívá syntetická slída. Pokud se tedy budete chtít na silvestra blýsknout, a přitom být ekologická, vyhledejte firmy jako Bioglitter, Glitterrevolution, Lush, BioGlitz nebo Meadowbrook Inventions. 

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole