Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

EKO: Piňatex přináší novou udržitelnou alternativu kůže!

Text: Lucie Švábenská, Foto: Unsplash/20.1.2019
Lepší volba, pro lepší budoucnost! 
Reklama

Piñatex je inovativní přírodní textilie vytvořena z jádra ananasových listů. Listy jsou vedlejším produktem pěstování a jejich využití vytváří dodatkový přínos pro zemědělství. Výroba tohoto materiálu má minimální dopady na životní prostředí a zároveň vysokou sociální odpovědnost. Díky původně odpadnímu materiálu, který nebýval nijak využíván, nyní Piñatex dává farmářům příležitost, vydělat si více peněz. Takže to je nejen společnost, co pomáhá udržovat planetu čistou, ale zároveň tak napomáhá k lepšímu žití. 

Jeden metr takto přírodně vytvořené kůže je vyroben z šestnácti ananasových rostlin či čtyři sta osmdesáti listů. A jak se z rostliny stane kvalitní kůže? Po sklizni se musí podrobit takzvané dekortizaci. Oddělí se vlákna od biomasy. Ta se použije jako hnojivo, zatímco se vlákna musí pečlivě vyprat ve vodě a poté nechat uschnout. Po uschnutí se musí pořádně pročesat a utkat z nich již prvotní materiál. Ten se posílá z Filipín do Španělska, kde se podrobí speciální povrchové úpravě, která mu dodá vzhled kůže. Zde se také pomocí přírodních látek barví na různé odstíny a poté prodává k distribuci bot, kabelek, oblečení a mnoho dalšího.   

Tato kůže a technika není ještě tak rozšířená, ale své distributory již má. Využívá ji například slavná módní značka Hugo Boss. Ta nedávno představila kolekci pánských bot vyrobených z Piñatexu. Prohlásili, že jde o součást jejich dlouhodobého plánu zvýšit udržitelnost produktů v rámci celého řetězce. "Projekt je součástí neustálého úsilí o inovace napříč nabídkou společnosti, jakož i neustálého hledání udržitelnějších způsobů navrhování, získávání, výroby a dokončení výrobků", uvedla módní značka. 

Nejprve náhražka kožešiny a nyní kůže. Jak se zdá, všechno jde, když se chce! Nyní nám nezbývá nic jiného než doufat, že se tento nadčasový materiál ujme a ostatní módní značky budou následovat příklad Hugo Bosse. 

Piňatex

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama