Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

EKO: O kosmetice doslova bez obalu

Text: Kristýna Schafferová, Foto: Unsplash/23.3.2019
Naučili jsme se milovat svá těla natolik, že je odmítáme zásobovat chemickými látkami. Nyní je však načase začít myslet i na planetu. V čem by měly být kosmetické produkty zabalené, abychom jí škodili co možná nejméně? 

Co se týče recyklace, v České republice patříme mezi špičku. Podle výzkumu společnosti AOS EKO-KOM u nás zodpovědně třídí odpad až 73 % obyvatelstva, přičemž v průměru každý z nás vhodil v roce 2017 do žlutých kontejnerů 13,2 kilogramu plastů. Nemůžeme ale pro přírodu udělat víc? „Je na každém, aby se zamyslel nad vlastní spotřebou obalů a možností jejich recyklace. Legislativa totiž neukládá výrobci povinnost uvádět na obalu, z jakého je materiálu. To pak logicky vede k tomu, že jich spousta končí v nesprávném kontejneru a v třídírně je musejí vyřadit,“ říká majitelka české přírodní kosmetiky Cocoes Hana Phamová. Kosmetické obaly se staly samostatným tématem. Jaké máme možnosti?

1. Zas a znovu
Jsme to právě my, zákazníci, kdo může ovlivnit chování obřích korporací. Na poptávku po ekologičtějších variantách obalů reagují zvučná jména jako Yves Saint Laurent nebo Lancôme. Vybrané luxusní obaly krémů obsahují speciální kapsle, které můžete vyjmout a znovu naplnit. Samotný kelímek je pak vyroben z recyklovatelného plastu. Protože podruhé už nekupujete celý výrobek, ale jen jeho část, ušetří se ročně celosvětově několik tun zbytečného plastu. 

2. Je plast opravdu strast?
Jádrem problému není ani tak to, že je obal zhotoven z plastu, jako spíš kombinování materiálů při jeho výrobě. Různorodý výsledek se už následně nedá využít, a tak končí ve spalovně. „Výrobci by měli navrhovat své obaly s ohledem na snížení jejich množství a na jejich recyklovatelnost, tedy použitelnost pro průmysl pracující s recykláty. To znamená např. omezit barevnost plastu nebo nepoužívat na PET lahvích tzv. rukávky (smršťující fólie z PVC), které jsou z jiného materiálu. Recyklovatelný plast znamená, že máte v ruce obal, který lze vhodit do žlutého kontejneru. 

Celý článek si přečtěte v dubnové Marie Claire, kterou teď najdete na stáncích.

Čtěte také:
ULTIMÁTNÍ GUIDE: Jak poznáte, že je vaše kosmetika prošlá?
EKO: EU zvažuje zákaz mikroplastů! 
Můj týden bez plastů. Jde to, ale...​

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole