Přejít k hlavnímu obsahu

EKO: Jak se zbavit vánočního stromku 

Text: Tatiana Urbanová, Foto: Unsplash/3.1.2019
A to, co nejekologičtější cestou. 

Vánoční stromečky mají jediné poslání. Přinést do našeho domu trochu atmosféry a zeleně v době, kdy je vše kolem ponuré a šedé. Jakmile ale splní svůj účel a my si rozbalíme dárky, vypijeme vaječňák a v televizi skončí i poslední pohádka... stane se z nich kus odpadu. Vlastně, abychom byli přesní, jeden z největších kusů odpadů, se kterým se budete muset v celém roce popasovat. Takže co s ním?  

Pokud máte umělý stromek, při jehož výrobě se do ovzduší uvolní asi 18 kg oxidu uhličitého, samozřejmě ho znovu využijte. Jde o poměrně ekologické řešení, protože za předpokladu, že ho budete mít 5 až 20 let, jeho dopad na životní prostředí je celkem malý. Pokud se ho budete chtít zbavit, darujte ho. Vždy se najde někdo, komu se bude hodit.  

Většina z nás si však nedokáže Vánoce představit bez stromku živého. To ovšem může mít i pozitivní efekt – od krátkodobého zalesňování až k vyčištění atmosféry (jeden stromek uleví za svůj život planetě přibližně od 9 kg oxidu uhličitého). Jenže jak se ho tedy sprovodit ze světa, aniž byste ho museli pálit a vraceli tak škodlivý oxid uhličitý do ovzduší? Tady je pár tipů: 

1. Mulčování 
Někdy je to nejjednodušší řešení také to nejefektivnější: stromek ideálně proměňte v dřevěné štěpiny, které poslouží k obsypání jiných rostlin. Tato metoda je velmi praktická, efektivní, a dokonce ji využívají i v britském královském paláci!  

2. Vraťte ho tam, kam patří 
Pokud nevíte, jak byste ve městě recyklovali stromek a dělali z něj drť, nezoufejte. Dřevo je jednoduše biologicky odbouratelný materiál a zvířatům v lese je celkem jedno, jestli je živý nebo mrtvý! Odneste ho tedy zpět mezi srnky. Pozor však na to, abyste odstranili opravdu všechny ozdoby a dekorace. Ty by totiž mohly zvířatům ublížit.  

3. Stromek za žádnou cenu nepalte 
Pokud si s tímto, po svátcích již nepotřebným, kusem dřeva plánujete zatopit v krbu, nedělejte to. Kromě toho, že vypustíte do ovzduší oxid uhličitý, taková polena by také obsahovala oleje, které by vytvořily hořlavý povlak zvyšující riziko požáru.  

4. Nenechte ho skončit na skládce 
Ze všech míst, kam se stromek může dostat, je skládka absolutně nejhorší variantou pro životní prostředí. Odpadky zde totiž končí často pod zemí, kde není dostatečné množství kyslíku. Bakterie, které v tomto prostředí působí mají tendenci měnit uhlík v methan, který způsobuje globálně dvacetkrát větší škody než oxid uhličitý.  

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktuální číslo
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole