Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

EKO: EU zvažuje zákaz mikroplastů! 

Text: Tatiana Urbanová, Foto: Unsplash/25.2.2019
Mikroplasty jsou podle definice malé, ale představují velký problém pro naše životní prostředí. Ohrožují mořský život, znečišťují půdu a způsobují nám zdravotní problémy.  

Koncem ledna navrhla Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) novou legislativu, která by zakázala 90 % mikroplastů (tedy částic umělé hmoty menších než 5 milimetrů) používaných v Evropě. Pokud by byla přijata, snížilo by se tak drasticky množství plastiku v přírodě.  

Podle ECHA je Evropa ročně zodpovědná za vypuštění 40 000 tun mikroplastů do světa. To je velikostně asi jako šest Velkých pacifických odpadkových pásů (přičemž jeden má 1,6 milionů čtverečních kilometrů, a to se v podstatě rovná rozloze Mongolska)! A kde se tyto malé kousky vlastně berou? Používáme je každý den v pracích prostředcích, kosmetice i v barvách, hnojivech...  

Nová legislativa přitom slibuje, že ročně odstraní 36 000 tun mikroplastů, což dělá za 20 let přibližně 400 000 tun (dokážete si takové množství vůbec představit)? A to již od roku 2020.  

“Mikroplasty se stávají stále více znepokojujícím problémem, a to i z pohledu lidských práv,” uvedl Baskut Tuncak, specialista OSN na toxiny. “Kroky, které navrhuje ECHA jsou nezbytné pro zachování takové budoucnosti, aby se nynější i ty další generace mohli radovat z toho nejzákladnějšího lidského práva - práva na čisté, zdravé a udržitelné prostředí.”

Čtete také:
Můj týden bez plastů. Jde to, ale...
ŠKODLIVÉ LÁTKY V KOSMETICE: 5. díl mikroplasty
EKO TÉMA: Nejsou všechny třpytky, co se třpytí

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole