Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

DRAZE VYKOUPENÝ ÚSPĚCH: Jsou silné ženy úspěšné i v soukromém životě?

Text: PETR ŠUSTA, Foto: Unsplash/18.8.2020
Potkáváme je častěji než dříve. Skvělé ženy, za jejichž profesním či společenským uznáním se mnohdy skrývají osobní dramata v soukromém životě. Jenže právě o nich se už tolik nemluví. Jaké jsou tedy partnerské vztahy úspěšných žen...
Reklama

Za úspěch můžeme označit leccos. Měřítka úspěchu nejsou jen naší vnitřní motivací, zdrojem našeho kladného sebehodnocení a životní spokojenosti, ale také velmi silnou společenskou normou, která nás na nevědomé úrovni ovlivňuje a mění naše referenční rámce. Přímo souvisí s tím, co Charles Horton Cooley (americký sociolog, 1864–1929) popsal ve svém konceptu zrcadlového já. Ačkoliv se v odpovědi na hypotetickou otázku „Kdo je podle vás úspěšný, úspěšná?“ budeme lišit, na klíčových atributech fenoménu úspěšnosti se patrně shodneme. Úspěšný člověk je ten, který něčeho dosáhl. Toho, co si předsevzal, například významného postavení, finančního zajištění, společenské prestiže. Zdolal nějakou metu. Metu, kterou si sám vytyčil, nebo metu, která je v dané kultuře považována za zajímavou, důležitou či prestižní. A právě takových žen, jež dosahují vysokých stupňů na pomyslném společenském žebříčku, vídáme v současné době ve veřejném prostoru stále více a více. 

Náročný pohled do vlastního nitra
Mediální obraz úspěšných žen často působí harmonickým, až ideálním dojmem. Pečlivě budovaná image dává tušit výraznou osobnost, profesionalitu, sílu a houževnatost. Vlastnosti pro zvládnutí vysokých vedoucích pozic nezbytné. Dlužno jedním dechem dodat, že velmi často tenhle obraz skutečně koresponduje s osobnostní výbavou jeho nositelek. Jak ale právě takové ženy prožívají své partnerské vztahy, s čím se potýkají v soukromí? Mají to snazší, či naopak obtížnější? 

Aniž bychom podlehli hrubé a zavádějící generalizaci, úspěšné ženy často mívají v partnerských vztazích specifické potíže. Každé lidské nadání či výjimečnost s sebou přináší nejen potenciál podílet se na růstu svého nositele a předurčovat jeho uplatnění, ale také stát se jeho hendikepem. Úspěch sám o sobě nic neznamená, ale dovednosti, osobnostní výbava či schopnosti, které k němu vedou, ovlivňují jednání i chování člověka ve všech jeho sociálních interakcích. Týká se to nejen sféry profesní (konečně v té úspěšní i úspěšné tráví zpravidla „pouze“ nejméně padesát procent svého času), ale i té osobní. 

Partnerské vztahy vyžadují jiné penzum schopností a sociálních dovedností než vztahy pracovní. Ačkoliv za takto napsanou větou můžeme cítit jistou dávku až banální jednoduchosti, ze své psychologické praxe vím, že takový náhled na sebe sama samozřejmý velmi často není. Pro mnoho žen (ale i mužů, pochopitelně) je pohled obrácený do vlastního nitra náročný, nepohodlný či bolestný. Naučené modely jednání, sociálních interakcí či přístup k druhému člověku bývají často považovány za neměnné charakteristiky vlastní osobnosti, se kterými se buď nic dělat nedá, nebo to není potřeba. Není třeba rozlišovat mezi vztahy pracovními a osobními  –  když to funguje v práci, proč by to nefungovalo doma. Zde se však setkáváme s jedním z omylů...

Celý článek si přečtete v zářijové Marie Claire, kterou najdete právě teď na stáncích nebo si ji můžete objednat na našem webu. Doprava zdarma!      

Čtěte také: WORK REVOLUCE: Odzvonilo už osmihodinové pracovní době?

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama