Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Dojemný příběh narozeninových šatů princezny Diany  

Text: Tatiana Urbanová, Foto: Getty images/1.7.2020
Rok po svém rozvodu, 1. července 1997, oslavila Diana své poslední narozeniny. Dnes by jí bylo 59 let. Pojďme se společně vrátit do roku 1997. Zajímá vás, jak proběhl princeznin poslední narozeninový den?  

Probudila se a u postele na ni čekaly květiny. Princ Harry jí zazpíval Happy Birthday a večer měla v plánu navštívit charitativní gala v Tate Gallery, kde byla čestným hostem. Při této příležitosti na sobě měla nádherné černé korálkové šaty až na zem od návrháře Jacquese Azagury. Ty doplnila smaragdovo-diamantovým náhrdelníkem a náušnicemi, které kdysi patřili královně a nosívala je i její babička.  

Tento look se stal ikonickým. Možná vás tedy překvapí, že ho Diana vytvořila na poslední chvíli a měla v plánu původně obléci úplně něco jiného. Černé legendární šaty totiž dostala jako narozeninový dárek ten den. Designer Jacquese Azagury uvedl: “Diana se do šatů zamilovala na první pohled a myslím, že měla původně obléci něco jiného, ale nakonec si vzala můj model.”  

Ovšem čerň večerní róby měla ještě jeden skrytý význam. Členové královské rodinyby totiž neměli tuto barvu běžně nosit. Protokol nařizuje, ji oblékat pouze v období smutku, smrti a samozřejmě na pohřby. Jenže Diana však byla odjakživa rebelka a porušování protokolu jí očividně nijak netrápilo. Obzvláště, když už nebyla v roce 1997 právoplatnou členkou královské rodiny. Možná, že černé šaty měly jistým způsobem naznačovat smutek z rozvodu a ze ztraceného královského statusu, ale jak známe Dianu, spíše to bylo gesto znovu nabyté svobody. Jacquese Azagury vzpomíná na toto gala: “Byla šťastnější, než jsem ji kdy viděl. I její postoj se změnil, jako by znovu našla své sebevědomí.”

Čtěte také: 5 případů, kdy královská rodina prolomila mlčení o svém duševním zdraví

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama