Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Do Prahy míří výstava legendárního fotografa Cecila Beatona

FOTO: archív National Portrait Gallery/4.6.2018
Pražské Museum Kampa uvede výstavu jednoho z nejvýznamnějších módních a společenských fotografů světa, Sira Cecila Beatona. Výstava představí kultovní i v Čechách dosud neviděné fotografie britské královské rodiny, hvězd stříbrného plátna nebo nejvýraznější výtvarné umělce 20. století.

Cecil Beaton (1904-1980) byl od roku 1939 oficiálním fotografem Buckinghamského paláce – skrze jeho fotografie známe jak veřejný život panovnické rodiny, tak ten soukromý – za co byl v roce 1972 povýšen do šlechtického stavu. Během II. světové války byl dokonce vyslán britským ministerstvem informací jako „špión fotograf“ do zahraničí – např. fotografoval výsledky bitvy u Tobruku v roce 1942. Několik desetiletí fotografoval pro módní časopis Vogue, vytvořil také několik oscarových scénografií a kostýmů pro Hollywood a Broadway, nejznámější je asi My Fair Lady, jejíž kostýmy, například černobílé dámské kreace z dostihového dne v Ascotu ovlivnily celý módní svět, nebo muzikál Coco o životě a tvorbě módní ikony Coco Chanel.

Beaton byl ale především skvělý fotograf, známý především svou prací se světlem, s výzdobou místnosti a častým využitím neotřelých exteriérů. Zároveň by renesančním umělcem, který kromě fotografie se věnoval kresbě, psaní a publikování svých deníků, časopiseckých článků a reportáží, již zmíněné scénografii a tvorbě kostýmů. Přitom se sám stal celebritou britského společenského života, byl členem skupiny Bright Young People, jakési „zlaté mládeže“ britských 30. let 20. století a ještě v roce 1970 byl zařazen mezi nejlépe oblékané osobnosti světa. Výstava tohoto velikána a inovátora společenské a módní fotografie tak bude díky Museu Kampa ke shlédnutí poprvé v České republice.

Touto výstavou navazuje Museum Kampa na loňskou úspěšnou výstavu Manolo Blahník: The Art Of Shoes. I v případě Beatonovy výstavy budou mít diváci možnost nahlédnout do fascinujícího světa – do mistrně zachycených slavných a významných osobností, do světa špičkové módy, filmu a jedinečného prostředí královské rodiny. Jak dále uvedl JUDr. Jiří Pospíšil, předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových: „Beaton je v prvé řadě skvělý umělec se smyslem pro suchý britský humor, který lehce skrze fotografie probleskuje. Zároveň je pro Museum Kampa důležité, že touto výstavou pokračujeme ve velmi dobrých česko-britských vztazích, které chceme rozvíjet i přes ohlášený brexit.“

Výstava Cecil Beaton, fotograf královen, proběhne ve dnech 12. června – 7. října 2018 v hlavní budově Musea Kampa v Praze. Další informace můžete nalézt na stránkách  www.museumkampa.cz.

FOTO: Cecil Beaton

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole