Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Díky těmto rostlinám se lépe vyspíte

Text: KAROLÍNA PEŘINOVÁ, Foto: Unsplash/29.10.2019
Znáte ten pocit, kdy se celou noc v posteli převalujete a nemůžete usnout? A když se vám to konečně podaří, minutu nato zazvoní budík. Obrovské kruhy pod očima nezachrání ani ten nejlépe kryjící korektor a víte, že budete celý den potřebovat neustálý přísun kafe. Nehledě na to, že bezesné noci vás okrádají o energii, produktivitu a dobrou náladu. Vybavte svou ložnici rostlinami. Poradíme vám, které vám pomůžou usnout a vyspat se do růžova.

Jedním ze způsobů, jak se zbavit bezesných nocí, je naplnit domov pokojovými rostlinami. Nejenže vypadají skvěle a přivedou vám do domu trochu přírody, zároveň mají některé z nich fantastické relaxační a čistící účinky, což vám pomůže k lepšímu spánku.

Nespavost často způsobuje stres. Mnoho lidí před spaním přemýšlí nad pracovními problémy, nad svými povinnostmi i starostmi. To je právě kámen úrazu. V tomto případě je dobré pořídit si do ložnice rostliny, které mají uklidňující účinky. Koneckonců podle vědců pobyt v přírodě snižuje úroveň stresu, tak proč si kus přírody nepřinést i do bytu? 

Dalším nepřítelem klidného spánku je znečištěné ovzduší, které má špatný vliv na naše dýchání. Dobrou zprávou je, že existuje řada rostlin, které dokáží čistit vzduch během spánku. My jsme z nich vybrali 5, díky kterým se do říše spánku dostanete hned, co položíte hlavu na polštář.

Jasmín
Jasmín má malé bílé kvítky, které sladce voní. Často se z nich dělá esenciální olej pro relaxaci. Podle studií tato vůně snižuje pocit úzkosti a zároveň zvyšuje kvalitu spánku. Rostlina je to celkem nenáročná a nejlépe se jí daří na okenním parapetu. Ale pozor, všeho moc škodí. Příliš silná vůně jasmínových květů může u citlivějších jedinců způsobit bolest hlavy.

Levandule
Vůně levandule je známá pro své uklidňující účinky a pomoc při relaxaci. Dokonce bylo dokázáno, že snižuje srdeční frekvenci, krevní tlak i stres, a proto je ideální rostlinou do ložnice. Na trhu je celá řada levandulových produktů pro zlepšení kvality spánku. Ať už to jsou levandulové masky na spaní, nebo matrace s vůní levandule, proč si nepořídit nejpřírodnější variantu, a to přímo levanduli v květináči. Má ráda teplo a světlo. Nejlepší je jí umístit na parapet, kde je dostatek slunce.

Aloe Vera
Tato léčivá rostlina je skvělým doplňkem do každého domova. Produkuje kyslík v noci, takže stejně jako ostatní uvedené rostliny, zlepší vzduch ve vaší ložnici. Aloe Vera je sukulent - potřebuje velmi málo vody, protože udržuje vlhkost uvnitř listů. Gel z těchto listů lze použít k ošetření drobných řezných poranění a popálenin, kousnutí hmyzem a suché kůže. Daří se jí nejvíce na slunném místě.

Tchýnin jazyk
Tuto rostlinu oceňují hlavně astmatici, protože je nejpřirozenějším čističem vzduchu. Stejně jako Aloe Vera vypouští kyslík v noci. Rovněž odstraňuje některé škodlivé chemikálie, jako je xylen, toluen, benzen a formaldehyd. Ale pozor! Jak už její název napovídá, je jedovatá, a proto je třeba před ní chránit hlavně děti a domácí mazlíčky.

Gardénie
Vůně krásných květů Gardénie navozují klidnou atmosféru. Existují studie, které dokazují, že při zmírňování úzkosti a podpoře spánku má podobné účinky jako Valium. Nicméně Gardénie jsou celkem složité na údržbu. Měly by být umístěné ve světlé místnosti mimo přímé sluneční světlo. Čas věnovaný její péči je přesto levnější a zdravější řešení, jak se zbavit nespavosti a vyhnout se práškům na spaní.

Napsáno pro marianne.cz

Čtěte také:
Uvařte dnes podle Gwyneth Paltrow. Je to tak snadné!
Hledáte recept na nejlepší spánek? Odpovědí je sex!
9 způsobu, kterými vám vaše tělo naznačuje, že nejste duševně zdravá

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama