Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Dělá z vás „provokativní“ oblečení prostitutku?

Unsplash
Text: Redakce, Foto: Unsplash/7.9.2020
Stále existují společnosti, kde to, jak vypadáte, rozhoduje o tom, jak vás budou ostatní vnímat. Dokonce kvůli svému „nevhodnému“ oblečení můžete skončit ve vězení, protože budete považována za prostitutku.
Reklama

Desítky žen byly nedávno zatčeny v nigerijském hlavním městě Abuja kvůli podezření z prostituce jen na základě toho, že byly „provokativně“ oblečeny a pohybovaly se poblíž nočních klubů. Během celé policejní akce však nebyl zatčen jediný muž. Jak upozorňuje britský deník The Guardian, stalo se tak, aniž by policie měla k dispozici jakékoliv důkazy o tom, že by se zadržené ženy skutečně věnovaly prostituci, která je v zemi nelegální. Navíc tyto zatčené ženy čelily ze strany policistů sexuálnímu násilí a některé z nich byly dokonce znásilněny.

Abayomi Shogunle, jeden z nejvýše postavených policejních důstojníků v Nigérii, celou akci zdůvodnil tím, že prostituce je nejen trestná, ale hlavně je „hříchem“ pro dvě hlavní náboženství v zemi, tedy islám a křesťanství, a proto je nezbytné ženy trestat. Prostituce také podle něj odporuje „tradiční nigerijské kultuře“.

Je však s podivem, že tato „morálka“ platí pouze pro ženy. Bez ohledu na to, že policie neměla v ruce důkazy o tom, že se zatčené ženy skutečně věnují prostituci, zatkla je, avšak muže, kteří se nacházeli v době policejní akce, nechala být. Podle deníku The Guardian se proti této policejní akci na sociálních médiích ozvali někteří muži, avšak řada z nich jednání policie přivítala s tím, že je nutné bojovat proti kriminalitě a ctít morálku. Nikdo však neviděl problém v tom, že se policie zaměřila pouze na ženy. „Za předpokladu, že by tyto ženy skutečně byly prostitutkami, proč vlastníci klubů, kterými jsou pravděpodobně muži, zatčeni nebyli? Takto vypadá selektivní vymáhání práva v Nigérie, kdy mají ženy ještě velmi daleko k tomu, aby byly opravdu svobodné. Místo toho jsou policie, náboženství a kultura využívány k ospravedlnění podřízenosti žen,“ shrnuje situaci britský deník.

Čtěte také:
Obětem domácího násilí pomáhá mobilní aplikace. Bude dostupná i v Česku
#METOO: Ženy v KLDR jsou tak často zneužívány, až to považují za normální!
Přestaňte nosit legíny, žádá matka vysokoškolského studenta jeho spolužačky

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama