Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Comedy Praha 2019 – to nejlepší z české a slovenské standup comedy

Text: Ludmila Hamplová, Foto: Archiv/8.5.2019
První ročník festivalové přehlídky špiček české a slovenské standupové scény proběhne 17.-18. května v pražském Divadle Na Prádle.

1 divadlo, 2 dny, 17 špičkových komiků a komiček. Sarkastické repliky, při kterých nebudete vědět, jestli se máte smát nebo naštvat. To nejlepší z nejlepšího, třešinky na dortu české standup comedy – to je nový festival Comedy Praha 2019, který se věnuje žánru, jehož obliba v Česku neuvěřitelně rychle stoupá. Proč?

Existuje hranice humoru, kterou společnost považuje za přijatelnou. Pečlivě cizelované vtípky klouzají vzduchem jako romantické sněhové vločky, lidé se usmívají a mají hned dvojí radost: mají pocit, že slyšeli něco vtipného, a zároveň jakoby si přečetli motivační citát. Češi dokonce tomuto stylu vymysleli speciální název: „laskavý humor“. Má řadu svých zastánců, které poznáte podle toho, že berou většinou naprosto vážně. Mají „své jisté“ a humor je pro ně „kořením života“.

Oproti tomu standup comedy patří na opačný protipól spektra. Vtipy o příliš tlustých i příliš hubených. Vtipy o zrzavých mužích jako o nejnižším vývojovém článku lidstva, o ženách, které neumějí řídit auto, o Balkáncích, kteří se budí ráno v tramvaji orálním sexem – které vypráví zrzavý chlap, sympatická blondýna a sarkastický domestikovaný Srb. Humor ve standup comedy nejenže překračuje hranice – pouští se do oblastí, o kterých někdy ani netušíte, že existují. Není pro každého. Pouštět se na neprobádané území je vždy trochu risk – ale ta radost z objevování nového, uspokojená touha dobývat a bourat hranice, ta je k nezaplacení.

Takže co je ještě přípustné a co ne? „Kromě toho, že to musí být vtipné, mám dvě měřítka: je to daný člověk ochoten říct ostatním do očí? A je schopen si utahovat sám ze sebe?“ říká Zdeněk Strnad, ředitel festivalu Comedy Praha 2019. Sedmnáct českých a slovenských standupových hvězd podle něj představuje absolutní špičku žánru: „Standup komik je dnes něco jako kaskadér, protože každý správný vtip musí zákonitě někoho urazit. A vy nikdy nevíte, kdo sedí v publiku.“ dodává Zdeněk Strnad. „Právě proto je schopnost dělat si legraci ze sebe sama je asi ta nejdůležitější – a pokud nevíte, o čem mluvím, zkuste si přijít poslechnout Luďka Staňka, jak vypráví vtipy o tlustých lidech.“

Nejenom Luděk Staněk a Miloš Čermák, kteří jsou spolupořadateli festivalu, ale také Lucie Macháčková, Martin Jirman, Nikola Džokič, Martin Filippi, Jan Studnička, Dominik Heřman Lev, Tomáš Reitz, Kateřina Hašková, Jiří Charvát, Miloš Čermák, Tigran Hovakimyan, Jiří Jakima, Tomáš Plhoň, Jaroslav Cerman, Jakub Lužina a Gabo Žifčák. Ty všechny můžete uvidět na festivalu Comedy Praha 2019. 17.-18. května v Divadle Na Prádle. Vstupenky pořídíte v síti Goout a na webu festivalu www.comedypraha.com.

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama