Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

COCO ROCHA: První supermodelka digitálního věku

Foto: Jacques Burga/20.11.2019
Prolomila tabu sociálních sítí a i po osmnácti letech v branži nepřestává inspirovat. A to je ještě vzornou matkou. 

Na Instagramu máte 1,4 milionu sledujících. Jakou roli ve vašem životě hrají sociální média?
Módní svět sociální sítě zásadně proměnily. V začátku tisíciletí jsem byla první topmodelkou, která je začala používat. Tehdy mě od lidí z branže zalila vlna kritiky za to, že „ničím představu“ o modelkách. Bylo neslýchané, aby topmodelka ukazovala, že ráno snídá lupínky! Brzy mi došlo, že si vytvářím specifické publikum, a doufala jsem, že si tak prodloužím jinak jepičí profesní život. Sociální média vám navíc propůjčují hlas. Modelky byly dlouho jen hezké němé tváře. Asi před deseti lety jsem se ocitla na titulní straně novin s titulkem, který byl vylhaný. V té době jsem už pár let psala blog, zábavný deníček, a rozhodla jsem se ze svých pocitů vypsat v naději, že si někdo poslechne taky moji stranu příběhu. Blog se stal virálním a citovali z něj po celém světě. Tehdy jsem si uvědomila, že mám svůj hlas. Na druhou stranu si ale myslím, že už jsme dosáhli vrcholu v zaměstnávání dívek podle počtu sledujících. Víte, móda je o posunování věcí až za hranici. V mnoha ohledech to dnes začínajícím dívkám zvedá laťku až nemožně vysoko. Někdy si říkám, jestli bych v současném klimatu jako neznámé dítě pracující mámy-letušky vůbec prorazila... 

Jak se podle vás po hnutích typu #MeToo změnil módní průmysl s ohledem na postavení žen?
Upřímně – nezměnil se dost. Změny proběhly v duchu hesla „příliš pozdě, příliš málo“. Už před 10 lety jsem mluvila o zneužívání a ignorovali mě nebo se mě snažili z branže vyobcovat. Nebyla jsem sama, vystoupily i další modelky. Výsledkem bylo, že přišly o kariéru. Proto jsem smutná, že trvalo tak dlouho, abychom se dostali do tohoto bodu. Dodnes, ač jsem chráněná velkým týmem a ve smlouvě mám výslovně uvedeno, že nebudu pózovat nahá nebo s cigaretami, občas dorazím na místo a zjistím, že se ode mě očekává, že poruším vlastní pravidla. Ve svých 31 letech pořád narážím na stejné problémy, kterým jsem čelila v 15 letech. Je toho tolik, co bychom měli změnit! V roce 2013 jsem v New Yorku spolupracovala na návrhu zákona, který má chránit nezletilé modelky. Předtím to bylo jako na Divokém západě, 15letá modelka pracovala 20 hodin denně bez jídla, platu či garde. Nový zákon zajišťuje mladým modelkám stejná práva jako dětským hercům. Já bych si představovala ještě větší ochranu, třeba u všech dětí mladších 16 let přítomnost zákonného zástupce. A co se týče inkluzivního přístupu, chtěla bych, aby to nebylo jen naoko. Moc se mi líbí, že někteří módní tvůrci využívají plnoštíhlé modelky, ale proč jsou to pořád ty stejné tři dívky? Jako s etnickými modelkami – designéři přivedli na molo jednu modelku tmavé pleti a pak ji „vyměnili“ za další. Proč by tu ale mělo být místo jen pro jednu černošku? Je to absurdní a ukazuje to, že tyto snahy nejsou smysluplné ani upřímné.

Celý článek si přečtete v prosincové Marie Claire, kterou najdete právě teď na stáncích. 

Čtěte také:
Kdo se stal tím nejvíc sexy mužem roku?
Třpytivé šperky, které si budete přát najít pod stromečkem
Obchodníci s lidmi prodávají otroky na Instagramu. Jak je to možné??? 

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama