Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Co dělat, když peněženka zhubne na kost?

Text: Barbara Häckelová, Foto: Unsplash/25.6.2019
Pokud ve dnech před výplatou nerozhodně převracíte v ruce poslední padesátikorunu a rozhodujete se, jestli si koupíte kávu, nebo jogurt ke svačině, následující tipy jsou právě pro vás.

Neobnovujte automaticky pravidelné platby
Pojištění automobilu či domácnosti, paušál za telefon nebo platby energií: Když dodavatele necháte, aby vám sám prodloužil smlouvu za nových podmínek, můžete přijít až o tisíce korun ročně. Věnovat chvíli srovnání nabídek na internetu se určitě vyplatí.

Choďte do knihovny
Kdy jste naposledy „vstrčila nos“ do městské knihovny? Jestli už je to pořádná doba, vyhraďte si na to čas a zapište se. Dětské knížky, kuchařky, nejnovější bestsellery… na tom všem ušetříte!

Zbavte se zbytečné zátěže v autě
Věděla jste, že s každými 25 kg váhy, kterou váš automobil veze, vzrůstá spotřeba pohonných hmot o   1 %? Zkontrolujte proto, co máte v kufru, a zbavte se všeho, co nepotřebujete.

Noste si domácí jídlo
Všichni víme, že za obědy utrácíme „majlant“, zvlášť pokud pracujeme v centru velkých měst. Najít v sobě každý večer sílu připravit si na zítřek oběd s sebou není jednoduché, ale uspoříte tak velmi podstatnou částku.

Jezdíte do práce vlakem? Kupte si dlouhodobou jízdenku
Pokud každý den cestujete vlakem (a platí to i pro městskou hromadnou dopravu), určitě se místo každodenního nákupu jednorázového lístku či jízdenky vyplatí dlouhodobý kupón či sezónní jízdné.

Jezdíte do práce autem? Střídejte se
Zjistěte, jestli někdo z kolegů nebydlí vašim směrem. Pokud ano, určete řidiče a jezděte jedním autem, o náklady na benzin či naftu se podělte. Můžete také vozy po stejných časových úsecích střídat.

Pořiďte si výhodné konto
Dnes už je nabídka účtů, které jsou zdarma, poměrně široká, tak se zamyslete nad tím, jestli své bance za základní služby neplatíte zbytečně. Pečlivě si také prostudujte, za jakých podmínek vám poskytuje kontokorent.

Životní pojištění
I zde platí, že pokud jste smlouvu o životním pojištění uzavřeli už před delší dobou, měli byste si ji znovu projít. Podmínky pro klienty se neustále vylepšují, neváhejte proto oslovit více pojišťovacích společností a srovnat jejich nabídky.

Když chybí vůle, je lepší jednorázové vstupné
Řada zaměstnavatelů v rámci pracovních benefitů nabízí i příspěvky na sportovní aktivity. Abyste je obdrželi, musíte se ale zavázat k pravidelným měsíčním platbám, většinou alespoň na dobu půl roku. Spočítejte si, jestli je vaše vůle a chuť hýbat se opravdu tak silná, že se vám karta s tímto systémem vyplatí. Nepřemýšlejte při tom o ideálním světě, ale o tom reálném, ve kterém skutečně žijete.

Kupujte dárky v přestihu
Se vzrůstajícími venkovními teplotami jsou Vánoce asi to poslední, co vám přijde na mysl, ale v sezónních výprodejích se dají výhodně ulovit kousky, za které byste před svátky zaplatili mnohem víc. Vedle finanční úspory za dárky se navíc pak v prosinci dostaví úžasný pocit zadostiučinění!

Kouření zakázáno!
Jasně, víte to, ale opakování je matka moudrosti: vykouříte-li denně krabičku cigaret, za rok za svou neřest utratíte zhruba 36 000 korun. To už je třeba pěkná dovolená… Zkuste svoji závislost přemoci!

Víte, kam se rozkutálely?
Pár korun tady, pár tam… a ve výsledku se drobná potěšení nasčítají a výsledná částka vám vyrazí dech. Pořiďte si proto některou z aplikací do chytrého telefonu, která vám pomůže rozčlenit útratu do jednotlivých kategorií. Prvním krokem na cestě k finančnímu zdraví je totiž vědět, za co přesně a kolik utrácíte.

Dobré účty dělají dobré přátele
Nenechte se vmanévrovat do pozice, že budete pro své kolegy fungovat jako kampelička. Ať vám za to, když jim koupíte oběd či kávu, zaplatí. Pokud zapomenou, dlužnou částku jim připomeňte, vůbec vám to nemusí připadat trapné.

Čtěte také:
Dokáže se muž uživit jen tím, že daruje sperma?
5 způsobů, jak zvládnout finanční úzkost
#PAYGAP: Jak se k němu staví slavné ženy?

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama