Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Co budeme nosit na Marsu? 

Text: Tatiana Urbanová, Foto: Getty images/1.8.2018
Elon Musk je odhodlán poslat lidské pokolení na Mars. Máme si ovšem co obléct až tam budeme?

Pokud jde o prázdniny, Mars jistě nebude na seznamu mnoha lidí. Jistě, nejvyšší hora sluneční soustavy Mount Olympus může být pro někoho lákadlem, ale jako celek není tato planeta zrovna pohostinná. Nemluvě o ceně letenek.  

Nevlídný terén, kaňony, sopky, krátery a tisíce let vyschlá jezera… Přidejte si k tomu ještě tenkou atmosféru tvořenou převážně z CO2, bez magnetosféry chránící před ozonem, radiaci a teploty od 70 až -100 Fahrenheita. Navíc vám půjde o život v prachových bouřích jako Mattu Damonovi ve filmu Marťan.  

Pak je tu otázka, co tedy na sebe v takovém podnebí? 

Pro Amy Ross je to klíčová otázka. Pracuje v Johnsonově vesmírném středisku v NASA a ví, že je jen otázkou času, než budou její služby vyžádány pro misi na rudou planetu. Zapomeňte na obleky, které nosili Neil Armstrong a Buzz Aldrin. Ty se na Marsu neosvědčí. Na této planetě musí být vše lehčí a flexibilnější v oblasti pasu kolen a hrudníku. Nemluvě o spolehlivosti a trvanlivosti.  

Skafandr funguje jako přenosná kosmická loď, která poskytuje svému nositeli kousek domova, ve kterém se můžete nadechnout. „Musíme se ujistit, že se astronauti dostanou do obleku snadno a budou vykonávat každodenní činnosti, jako je třeba výměna kola na roveru. Musí to být věc, kterou požíváte, ale ani na ní nemyslíte.“ Říká Amy Ross 

Problémem však je, že textil a další materiály používané k výrobě tohoto obleku se mohou chovat jinak na Marsu než na Zemi. Jenže kde na modré planetě to vyzkoušet? Nikde. Proto dojde v průběhu dvou let k další z mnoha mísí na Mars. Vozítko „dědic zvědavosti“ ponese na své cestě vzorky teflonu, polykarbonátů, polyuretanu a různých textilií, které bude testovat. Data odeslaná zpět na Zemi budou použita právě při tvorbě skafandrů. „Prachové a chemicky reaktivní prostředí nebo odolnost proti ultrafialovému záření…..na tohle všechno se musíme důkladně zaměřit,“ dodává vědkyně.  

Lidské tělo musí být obklopeno správným množstvím atmosférického tlaku. Pokud je ho moc, tak vás zmačká jako prázdnou PET lahev, pokud je ho málo, začne se vám vařit voda v těle. Každopádně si ušpiníte oblečení/skafandr za desetitisíce dolarů, nehledě na zdraví. NASA jako jednu z možností ochrany uvádí natlakovaní skafandru. Problémem této metody však je, že obleky mohou „vyskakovat“ a vypadají jako zvláštní balóny. Žerty o panáčku Michelin stranou, ale vzít malý předmět do ruky by bylo problematické a vyčerpávající.  

Se zcela novým řešením přišla Dava Newman pracující v NASA. Vytvořila koncept skafandru, který je přiléhavý na tělo a odolá tlaku. Celý oblek využívá slitiny s tvarovou pamětí a je protkaný sítí kabelů a cívek. Tento „Biosuit“, jak ho nazvala, se napíná a smršťuje za pomoci elektrické energie. Dava nyní pracuje na tom jako do tohoto obleku zakomponovat systémy na podporu života.   

Biosuit - dobře vypadající a funkční oblek, který by si mohl bez ostychu obléci i člen Avengers - přesně to je vesmírný outfit, který si přejí astronauti i Dava Newman. Stát se však může cokoliv, proto jsme možná u zrodu nové módy. Technologické možnosti jdou stále kupředu a uvidíme, kam až nás zavedou. Mars možná bude jen zastávkou na dlouhé cestě.  

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole