Přejít k hlavnímu obsahu

ČISTKA ŠATNÍKU: Víme co si nechat a čeho se zbavit

Čistka šatníku je velká věda.
Text: Tatiana Urbanová, Foto: Unsplash, Giphy/4.7.2018
“Věci, které vlastníte, budou nakonec vlastnit vás,” říká se. My vás sice nenabádáme k minimalismu, ale jsou slevy a… znáte se. 

Když vám život staví do cesty překážky, odměňujete se novým kouskem oblečení. Pokud se vám něco povede, dáte si opět malý dárek a jestliže má kamarádka super nové boty a momentálně jsou ve slevě… důvodů k nákupům je nepřeberně mnoho. Ovšem věci nikdy nenahradí žádné prázdno, které se zrovna nachází ve vašem životě. A někdy, když se zbavíte nepotřebného a uděláte si pořádek ve skříni, dostaví se větší harmonie i v životě. Berte to jako terapii. Mimochodem, když psychologové narazí na jedince, kteří hromadí věci do extrému, většinou začínají svou léčbu nějakou nekritickou otázkou typu: “Kdy naposledy jste otevřel noviny?” My víme, že tak hrozný problém nemáte a proto si vystačíme s jednoduchým: “Kdy naposledy jste měla na sobě zrovna tohle?”

Dostupnost je klíčová

Ruku na srdce. Pravděpodobně nosíte tak 20% svého šatníku. A předpokládáme, že tyto kousky jsou ve skříni umístěny hned po ruce. Ty si nechte. Ovšem vydejte se na expedici do hlubin zadních šuplíků a poliček kam nedosáhnete. Heuréka! Tam najdete ty pravé poklady, které je třeba protřídit. A emoce stranou. Seprané děravé tričko z tábora se vám nehodí už ani na spaní. 

Zeptejte se sama sebe: Kam nejčastěji chodím?

Pokud jste pravidelnou návštěvnicí fitka, nechte si klidně pár sportovních kousků na každý den v týdnu. Jestliže potřebujete kostýmek do práce, rozhodně ho neobětujte na oltář očisty. Nedává smysl zbavovat se věcí, pro které máte pravidelné využití. Najdete-li však schovaný úbor z McDonaldu, kde jste vykonávala bolestivou brigádu při studiích, můžeme vás ujistit, že ten už vám rozhodně nikdy vhod nepřijde. Nebojte se zcela dospět a nebuďte nostalgická. Výzkumy ukazují, že kousky, na kterých nejvíce lpíme souvisí s hodnotou, kterou sami sobě přisuzujeme. Takže se neohlížejte za sebe, žijte přítomností nebo mějte jasnou vizi do budoucna. Tou dívkou z McDonaldu už nikdy znovu nebudete. 

Duplikáty vás nespasí

Možná jste již poslechla mnoho módních guru, když říkali “jestli vám něco sluší, pořiďte si to klidně víckrát”. Ano, nadčasové kousky se ve skříni vždycky hodí, ale co dělat s pěti koženými bundami, sedmi bombery a padesáti bílými košilemi? Možná vám přijde zvláštní, že nosíte stále stejné věci dokola… Jestli ono to nebude tím, že jich máte plnou skříň? 

Darovanému koni…

S dárky je to vždy tak trochu ošemetná situace, obzvlášť pokud jde o oblečení. Pravděpodobně si je nevybíráte sama, a proto je ani často nenosíte, ovšem pravidla slušnosti vás nutí si je ponechat. Co teď? Jednou musíte říct nevyhnutelně dost, protože jinak si budete pořizovat v brzké době nějaké skladiště. Dostáváte-li často kousky, které nevyužíváte. Možná je na čase přiblížit svým nejbližším, co se vám doopravdy líbí a nebo je poprosit o dárky v podobě zážitků. Taková večeře a divadlo navíc posiluje mezilidské vztahy, víc, než nové boty.

Tipy:

1. Když si nejste jistá, jak moc jednotlivé kousky nosíte, nastavte si ramínka ve skříni jedním směrem. Pokud si něco doopravdy oblečete, ramínko otočte. Za měsíc zjistíte, které modely neprošly testem. 

2. Držte se pravidla “oko za oko”. Jestliže si něco koupíte, přirozená reakce je jiného pokladu se zbavit, prodat ho či darovat.

3. Pořídila byste to znovu? Představte si, že nekupujete ve vlastní skříni. Za které kousky byste utratila své úspory i dnes?

4. Úklid šatníku by měl být častější záležitostí - stejně běžnou jako když vysáváte nebo myjete koupelnu. To byste také nedělala jednou do roka ne? Fuj. Stačí pět minut na rychlou prověrku a rekapitulaci toho, co nosíte a co nikoliv. Slibujeme, že pokud budete toto pravidlo dodržovat jednou týdně, už nikdy nebudete muset dělat generální čistku.   

Reklama
Reklama
Reklama
Aktuální číslo
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole