Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Chystá se změna u Chanel! Kdo nahradí Karla Lagerfelda? Vol. 2

text: Jan Boublík foto: Chanel, LVMH/2.1.2019
Jeden z nejsilnějších subjektů na módním trhu prochází poprvé od doby svého založení výraznou změnou. Bude se tato změna týkat i postu hlavního kreativního ředitele?

Chanel na nejvyšších postech v managementu obměňuje tým! A žezlo zde předává starší generace té mladší. O generační a strukturální obměně módního domu, jedné z největších od jeho vzniku, si ostatně můžete přečíst v předešlém díle našeho pátrání. Se střídáním stráží v „ředitelně“ přichází přirozeně i spekulace, že změna se bude týkat i kreativního studia módního domu, kterému od roku 1983 vládne Karl Lagerfeld. Jenže kdo by mohl oslavovanou ikonu módního průmyslu nahradit?

Sám Karl mezi léty 2010 až 2015 v rozhovorech často predikoval, že jeho nástupcem by se měl stát belgický designér Haider Ackermana. Jenže v květnovém interview pro magazín Numéro se slavný návrhář přiznal, že udělal chybu. „Bylo to dávno. Už nic ani nikoho nenavrhuji, Chanel mi totiž nepatří,“ řekl. Karl má u Chanel smlouvu na doživotí a kdyby se vzdával svého postu, má prý výhradní právo na doporučení. I když tedy není oficiálním majitelem, má výrazné rozhodovací slovo. Jak ale sám Pierre Berge před odchodem Hedi Slimana ze studií Saint Laurent Paris řekl: „Návrháři jsou jako fotbalisté, pídí se po nejlepší nabídce.“ Jen těžko byste hledali výstižnější shrnutí. A současný stav výrazně ovlivňuje i to, kdo se stane příštím kreativním ředitelem Chanel. Insideři dlouhodobě hovoří o Phoebe Philo. Tomu nahrává i fakt, že se ústředí domu přesouvá do Londýna.

LVMH Prize 2017 - zleva: Humberto Leon a Carol Lim - kreativní duo Kenza, Phoepe Philo - bývala kreativní ředitelka Celine, Maria Grazia Chiuri, kreativní ředitelka Dior a Karl Lagerfeld

Dohady totiž hovoří o technologickém know-how, které má do domu Philo přivést, podobně jako naposledy u Diora Maria Grazia Chiuri. Jenže po odchodu Rafa Simonse z Calvin Klein se sází i na něj. Simons je totiž proslulý svými vyjednávacími schopnostmi. Důležitá ale budou aktuálně jednání vně domu. Management Chanelu by totiž v případě náhrady musel Karla přimět odstoupit z funkce. Naposledy se o takových rozhovorech špitalo po přehlídce resort kolekce před dvěma lety na Kubě. Karl ale všechny překvapil, když prohlásil: „Nemůžu přestat pracovat, kdybych přestal pracovat zemřel bych a bylo by po všem.“ Bude ho vitalita držet i v roce 2019 a 2020, nebo dokonce 2025? A půjde Karl do nede, nebo do pekla?

 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktuální číslo
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole