Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

CHŘIPKOVÁ SEZONA: Bojujte s nemocemi přírodní cestou

Text: ALŽBĚTA DYTRYCHOVÁ, Foto: Getty images/19.11.2019
Sice to nejsou kouzelníci, kteří vyhubí všechny nemoci světa, avšak s imunitním systémem dokážou hotové zázraky.

Jednou provždy bychom si měli přiznat, že neexistuje žádný lék, který vás okamžitě zbaví chřipky nebo virózy. Pokud tedy čekáte, že pro vás máme podobný tip, pak vás musíme zklamat. Na druhou stranu ale existují přírodní způsoby, díky kterým posílíte svůj imunitní systém, a tím pádem zimním chorobám předejdete.

Vitamín C
První místo po právu patří vitamínu C. Není divu, vždyť vyčnívá svými antioxidačními vlastnostmi, vytváří kolagen, přispívá ke správné funkci imunitního systému a v neposlední řadě pomáhá proti únavě. Bohužel člověk je jeden z mála tvorů na této planetě, který si vitamín C neumí vytvořit sám. Nebojte se tedy v zimních měsících obohatit svůj jídelníček o citrusy, jablka, rakytník nebo třeba brokolici, tedy o plodiny, které jsou bohaté právě na vitamín C.

Česnek
Pravda, nejedná se o nejpříjemnější způsob obrany proti viróze, avšak rozhodně ho můžeme zařadit k těm nejúčinnějším. Odpusťte tedy česneku jeho chuť, a raději myslete na alicin – látku, která vzniká v česneku při drcení nebo kousání. Alicin se následně promění v síru a další sloučeniny, jež napomáhají v boji proti infekcím.

TIP: Do malé skleničky rozdrťte stroužek česneku, zalijte ho vodou a tekutinu vypijte. Pokud nemáte silný žaludek, pak si můžete pořídit česnek v prášku. Nevýhodou této formy je, že nevíte, kolik alicinu prášek obsahuje.

Kurkuma
Kdo si hravě poradí s počáteční bolestí krku a kašlem? Světe div se, ale kurkuma! Toto indické koření je bohaté na kurkumin, který má antivirové, protiplísňové a protizánětlivé účinky a je silným antioxidantem. Nebojte se tedy kurkumu zařadit do své krabičky s kořením nebo si z ní připravte jedinečné kurkuma latté.

Lékořice
Václav Neckář sice doporučuje, abyste lékořicí léčili lásku, my se ale domníváme, že mnohem efektivnější bude, když ji použijete v boji s kašlem. Lékořice totiž obsahuje důležitou složku glycyrrhizin, která snižuje zánět, uvolňuje hladké svalstvo průdušek a má antibakteriální vlastnosti. 

Zázvor
Ne nadarmo je zázvorový čaj hitem každé zimy. Jeho největším benefitem je, že obsahuje širokou škálu vitamínů, minerálů a posiluje imunitní systém. Zároveň vám zázvor pomůže k rychlejšímu pocení, což je konkrétně při chřipce klíčová vlastnost. Pokud máte rádi klasiku, pak si dopřejte zázvorový čaj, experimentátoři si mohou připravit zázvorový sirup, který vás rychle postaví na nohy.

Napsáno pro Marianne.cz

Čtěte také:
Proč dělat funkční trénink? Kromě toho, že budete vypadat úžasně!
Není raw jako raw aneb poznejte benefity syrové stravy
Jsou plasty škodlivé pro náš organismus? Měli bychom se bát BPA?

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama