Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Chcete žít déle? Udělejte si dobré přátele

Text: Tatiana Urbanová, Foto: Unsplash/18.7.2018
Jaké je tajemství dlouhověkosti? Vědci už ho znají. A my vám ho také prozradíme.

Když chcete vydržet minimálně do stovky, odborníci doporučují méně sedět, pravidelně cvičit, učit se novým věcem, jíst hodně ovoce a zeleniny, pít hodně vody… To jsou však rady, které již máte k dispozici a snažíte se jimi čas od času řídit. Ovšem co kdybychom vám řekli, že váš sociální status je pro vaše zdraví ještě daleko klíčovější? Nejenže lidé se kterými se stýkáte ovlivňují váš životní styl, ale i kvalita mezilidských vztahů má potenciální pozitivní dopad na to, kolika let se dožijete. 

Pokud se domníváte, že cvičení a zdravá strava jsou doslova pramenem mládí, nemýlíte se. Podívejte se ovšem na skupinu lidí, která mezi sebou sdílí recepty na smoothie, potkává se ve fitness centrech a naráží na sebe na farmářských trzích, blíže. Jsou to vesměs vzdělaní jedinci s vyššími příjmy a zaměstnáním, které je úplně psychicky neničí. Mají společné přátele, sdílejí vazby a benefitují ze stejné sociální sítě, ale to není všechno. 

Studie zkoumající nejdéle žijící kultury na světě přináší zajímavý a převratný poznatek. Ačkoliv mají tato společenství ve svém DNA zakořeněnou zdravou stravu a pohyb, jejich jídelníčky a styl života se někdy až diametrálně liší. Co se nemění, jsou však smysluplné společenské vztahy, které je obklopují. Ty totiž dávají smysl jejich existenci a i nepříjemnosti se díky nim dají zvládnout mnohem lépe. Ku příkladu nedávný průzkum odhalil, že pokud se lidé na stará kolena věnují dobrovolnictví, což samozřejmě pomáhá kultivovat kromě dobré karmy i vztahy, trpí méně na záněty!  

Zdá se, že nejvíce adaptivní sociální síť je ta, která nabízí stejnou měrou emocionální podporu i výzvu zároveň. Lidé ve vašem okolí by měli podporovat vás i váš životní cíl. Znáte takové? A obklopujete se jimi? Jak to vlastně poznáte? Na to bohužel není žádná jednoznačná odpověď. Svůj vlastní průzkum můžete začít třeba tím, že se zeptáte sebe sama: Kromě své rodiny, kolika lidem bych mohla zavolat uprostřed noci, kdybych potřebovala pomoc? A kdo z nich by se zvedl z postele a opravdu mě “šel zachránit”? A když zažívám nějaký životní úspěch, komu to chci sdělit jako prvnímu??? Jestliže jste nenašla ani dva takové přátele, možná je na čase začít brát roli vztahů ve vašem životě mnohem vážněji a zvážit, jaký dopad na vás může nedostatek mezilidských vazeb mít. Pokud si totiž vyberete ty správné kamarády na život i na smrt, můžete společně takzvané poslední dny zúčtování celkem úspěšně oddálit. 

 
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama