Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Chcete tetování nebo piercing? Neriskujte své zdraví zbytečně

Text: Ludmila Hamplová, Foto: Unsplash/29.6.2019
Ozdobit své tělo není bez rizika, zvlášť se o vás nebude starat profesionál, ale někdo, komu na hygieně moc nezáleží.

Tetování nebo piercing na různých částech těla dnes snad už nikoho nepřekvapí. Nechat se ozdobit třeba i několikrát je běžné. Jenže takové rozhodnutí s sebou nese rizika. Jak upozorňuje zpravodajský portál BBC News, postupy spojené s propíchnutím či narušením kůže, což je jak tetování, tak piercing i další metody trvalé změny vzhledu, jsou spojeny s rizikem infekce.

Ve Velké Británii navíc na rozdíl od Česka může založil tetovací studio naprosto kdokoliv, aniž by měl potřebné vzdělání nebo zkušenosti. U nás je nutná odborná kvalifikace a navíc jsou studia kontrolována hygieniky. Ne všechna zařízení ale dodržují nezbytná hygienická pravidla. Jak uvádí zpráva odborné společnosti Royal Society for Public Health všechny procedury, při kterých dochází k narušení kůže mohou vést k infekci, pokud se studio dostatečně nestará o to, aby používané nástroje byly sterilně čisté. Výsledkem je, že lidé, kteří se ve Velké Británii nechávají tetovat či jinak ozdobit, nemají žádnou jistotu, že přichází do zařízení, která dbají na nezbytná hygienická pravidla.

Konkrétně může dojít k nákaze žloutenkou, tuberkulózou, syfilis a virem HIV. Zpráva současně uvádí případ mladého muže, který se rozhodl pro piercing v uchu, ale bohužel u něj došlo k infekci, jenž se nedařilo zastavit. Nakonec bylo nezbytné mu část ušního boltce zcela odstranit. Podle zprávy 18 % zákazníků studií po zákroku trpí menšími obtížemi, jako je otok nebo bolestivé poškození kůže, 2 % pak zažila nepříjemnou kožní infekci jako důsledek tetování či piercingu. „Nechat se tetovat nebo si dát piercing se může zdát cool, ale pokud onemocníte žloutenkou nebo u vás dojde k sepsi (pozn. redakce – těžké infekci, která zachvátí celé tělo), už to moc cool není,“ shrnul profesor Stephen Powis, medicínský ředitel NHS England.

Jak se nechat tetovat bezpečně?
Dobře si rozmyslete, kde se necháte tetovat Ideálně navštivte několik studií, sledujte, jak se starají o hygienu a zajímejte se o jejich reference. Pokud se vám cokoliv nezdá, běžte raději jinam. Kvalitní servis i péče odborníka něco stojí, takže podezřele levné nabídky raději rovnou vyřaďte.

Nebojte se na cokoliv zeptat Tatér nebo tatérka jsou tu pro vás a vy musíte mít jistotu, že jste v dobrých rukou. Promluvte si o všem, co vás zajímá a nestyďte se ptát. Zajímejte se také o to, jaké tetovací barvy používá a jestli se může stát, že se u vás objeví alergická reakce.

Starejte se o svou pokožku Každé tetování je zásah, se kterým se vaše tělo musí vyrovnat. Aby hojení proběhlo co možná nejlépe, dodržujte doporučení tatérka nebo tatérky. Pro zdobení kůže není příliš vhodné léto, protože se v horku pokožka kůře hojí. Jestli se u vás po tetování objeví nezvyklá reakce, pokožka svědí, bolí a vy máte zvýšenou teplotu, vyhledejte lékařskou pomoc.

Čtěte také:
Dejte si pozor, kde se necháváte tetovat! Jaká jsou zdravotní rizika?
Vědecky dokázáno: Tetování vám může pomoci získat práci
GALERIE: 25 nápadů na malá tetování

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama