Přejít k hlavnímu obsahu

Chcete kousek od Moniky Drápalové? Hledejte Metráž

Text: Ludmila Hamplová/27.6.2018
Úspěšná módní designérka se spojila s nízkoprahovou dílnou pro ženy Metráž. Výsledkem je etická kolekce šatů a topů, které můžete obléknout s dobrým pocitem. Oblečení, šperky a doplňky z této dílny dávají znevýhodněným ženám šanci na lepší život.

Baví nás módní projekty, které vedle zajímavého designu přináší i něco navíc. O to víc nás těší sledovat, jak se nízkoprahová dílna pro ženy METRÁŽ rozvíjí. Po předchozích kolekcích, na níž se podílely značky a designérky LEEDA a MiK – Jana Mikešová, je tu kolekce vytvořená Monikou Drápalovou. „Kolekci ve spolupráci s ženami z dílny Metráž jsem chtěla pojmout jako prostor pro jejich seberealizaci,“ říká designérka Monika Drápalová, která se v kolekci pokusila zaznamenat osobní individualitu žen. Podařilo se to díky původnímu vzoru, jímž byla potištěna textilní metráž. Návrh vznikal společnou malbou na papír v reálné velikosti. V této abstraktní malbě každá z žen zanechala svou stopu v podobě tahů štětce. Výsledkem této spolupráce je kolekce šatů a topů z přírodních materiálů, které jsou díky původnímu vzoru jedinečné – každý kus je tak trochu originál.

Metráž funguje od roku 2015 a vytváří oblečení, doplňky a nové také šperky ve spolupráci se šperkařkou Adélou Fejtkovou. Kolekce stříbrných šperků DOTYK – OTISK vznikala paralelně s kolekcí Metráž + Monika Drápalová. Metráž díky ní vstoupila do nové tvůrčí oblasti, jíž je práce s drahým kovem. Ta ženám v tísni umožnila opět jiným způsobem pracovat s vlastní kreativitou a přenášet svůj vnitřní svět do ušlechtilého materiálu. Volným modelováním hmoty, pod vedením šperkařky Adély Fejtkové, se staly autorkami motivů následně uchovaných a reprodukovaných ve stříbře. Adéla Fejtková k tomu dodává: „Působivost každého šperku je umocněna přiznanou jemnou strukturou dotyků a otisků prstů každé z žen.“

Všechno, co vzniká v Metráži, je ekologické a etické zároveň. Nejen, že zde využijí se zbytky materiálů z designérských dílen, ale zároveň v dílně pracují ženy, které takto dostávají šanci na lepší život. „Všechny naše výrobky jsou vyráběny v Česku. Spolupracujeme s českými návrháři a výrobci. A taky se snažíme, aby byla udržitelná móda finančně dostupná širší vrstvě lidí. V případě nákupu našeho zboží si můžete být jisti, že vaše radost způsobí také radost, a to některé ženě pracující u nás v dílně. Ta totiž dostane za daný produkt, který vyrobila, důstojnou odměnu,“ vysvětluje Kateřina Jungrová, spoluzakladatelka projektu.

Novou sérii fotografií pak pro Metráž vytvořil Václav Jirásek, držitel ceny Czech Grand Design 2017 v kategorii Nejlepší fotograf: „Snažili jsem se vyhnout konvenčnímu focení módy na profesionálních modelkách a chtěli jsem pracovat s děvčaty, která se na výrobě a návrzích produktů Metráž podílely. Šlo mi také o to, představit je jako tým, který společně funguje podobně jako sportovní týmy. A také jsem z nich chtěl udělat tak trochu ‚hvězdy‘, aby se mohli potenciální zákazníci Metráže s autorkami ztotožnit,“ popisuje svou spolupráci.

Metráž

Reklama
Reklama
Reklama
Aktuální číslo
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole