Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

ČEŠKY V PRVNÍ LINII: Petra Balvínová začala šít roušky v neděli ráno a skončila vyčerpáním

text: Jan Boublík foto: Instagram/19.3.2020
Pandemie ochromila celý svět, ale české ženy se semkly a znovu ukázaly své silné stránky – odhodlání, výdrž, obětavost a neuvěřitelnou dávku energie, s nimiž se starají o pacienty, šijí roušky, rozvážejí je potřebným, nakupují sousedům a dělají tisíce jiných věcí, díky nimž už je jasné, že #spolecnetozvladneme.

Jak se žije v Česku v dobách šíření koronaviru COVID-19? A jak žijí ženy, kterých se to přímo týká? Přinášíme první ze svědectví, které odhaluje realitu dnešních dní. Návrhářka Petra Balvínová neváhala a když zjistila jakým nedostatekem roušek trpí Česká republika začala je sama šít.

Roušky jsem začala šít v neděli ráno, když jsem se dočetla, že jsou zavřené obchody. Při vyvíjení střihu a podoby jsem si uvědomila, že ji potřebuji nejen já, ale i zákaznice, přátelé a pak to šlo už nějak v myšlenkách samo. Švadlenám jsem volala před polednem, zda budou tak hodné a pojedou mi v neděli po obědě na pomoc, že chci šít roušky pro potřebné. V dobrém úmyslu jsem zveřejnila na Facebooku, že šijeme zdarma a rádi uděláme, kdo bude chtít roušku. Do půl hodiny mi všechny mé účty na sociálních sítích zaplavily tisíce žádostí, ve zprávách i komentářích. I když jsem si stále říkala: „A teď už dost,“ tak jsem nemohla přestat a dál odpovídala, pro koho ještě zvládneme vyrobit. Bohužel mám roční, velmi energické dítě, slabou imunitu, a tak jsem trošku přepnula síly a skončila jsem vyčerpáním a když jsem viděla, že se všichni přidaly, tak si řekla, stop.

Došijeme co jsem slíbila a pak si dám klid. Měla jsem strach, že lidi budou nadávat, že se kvůli mně dělají fronty u butiku, a tak jsem nakonec vymyslela, že každý přijde v časovém úseku. Vše jsem vysvětlila přes sklo dveří butiku, názorně ukázala jak se dává filtr, jak se nasazuje rouška a jak se musí upravit. Pak jsem vzala nové roušky do katalogu a pootevřenými dveřmi, na zhruba pět centimetrů sem předala roušky. Musíme nyní utlumit počet nakažených, dodržet karanténu. Když se to udrží a časově rozloží, bude to už na přírodě. Neberu to jako nějaký výjimečný počin, vzhledem k tomu, že takto pomáhá každý. Všichni šijí.

Nechte si zaslat aktuální číslo Marie Claire až domů za stejnou cenu jako na stáncích po celé České republice. Neplaťte ani poštovné! Objednávejte zde.

Čtěte také: KORONAVIRUS: Čeští návrháři pomáhají!

 

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole