Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Češky pořád vydělávají o 22 % méně než muži. Změní se to?

Text: Ludmila Hamplová, Foto: Unsplash/5.4.2019
Platová nerovnost v Česku je druhá nejvyšší v celé EU. Vůbec nejhůře na tom jsou vysokoškolsky vzdělané ženy, které vydělávají dokonce o 29 % méně než muži se stejným vzděláním.
Reklama

I když platy u nás rostou, rozdíly mezi muži a ženami stále přetrvávají. Gender Pay Gap je v Česku 21,8 %, oproti průměru EU, který činí 16 %. Česko je tak v tomto ohledu ve srovnání Eurostat druhou nejhorší zemí unie. Vyjádřeno čísly, ženy v průměru vydělávají o 4 500 Kč méně než muži. Největší platový rozdíl je pak mezi vysokoškolsky vzdělanými lidmi. Ženy berou o 29 % méně než muži se stejným vzděláním. Na tyto nerovnosti dlouhodobě upozorňuje aliance Byznys pro společnost, která současně nabízí firmám poradenství, jak tuto situaci řešit.

„Řada českých firem vám i ústy svých majitelů potvrdí, že platová rovnost mezi muži a ženami je pro ně samozřejmostí a speciálně ji neřeší. Právě to vede k tomu, že skutečnost je často odlišná. Bez jasně stanovených pravidel pak české firmy při zaměstnávání žen automaticky a intuitivně dávají na stejných pozicích nižší plat než mužům,“ říká Alena Líškay Králíková z platformy Byznys pro společnost.

Muži dostávají oproti svým kolegyním třináctý plat a třetinu čtrnáctého. Čeští muži dostanou ročně za svou práci od svých zaměstnavatelů průměrně o 1,32 měsíční mzdy víc než jejich kolegyně na stejné pozici. Důvodů, proč ženy vydělávají méně, je několik. Jedna je to přímá diskriminace, kdy ženy dostávají za stejnou práci nižší plat než muži. Vedle toho je tu nepřímá diskriminace, kdy je s oběma pohlavími zacházeno zdánlivě neutrálně, ale v konečném důsledku jsou ženy znevýhodněny. Navíc ženy jsou častěji zastoupeny v odvětvích, jako je školství, zdravotnictví nebo sociální péče, kde jsou mzdy nižší. Také se méně dostávají do vedoucích pozic. Současně jsou ženám stále přisuzovány role pečovatelek, zatímco mužům role živitelů rodiny.

„Platová nerovnost v ČR má řadu důvodů, tím prvním je stereotyp, kdy muž je v české společnosti považován za živitele rodiny,“ říká Andrea Linhartová Palánová, Senior Manager, People & Organisation, auditorské společnosti PwC, a doplňuje: „Dalším důvodem je to, že ČR má jednu z nejdelších rodičovských dovolených v Evropě. Vinou toho ženy odchází na poměrně dlouhou dobu z pracovního života, jejich kvalifikace se snižuje, protože nemají kontakt s praxí a novinkami v oboru. Čím déle zůstávají doma, tím těžší je návrat do zaměstnání. S tím úzce souvisí nedostatek jeslí a státních mateřských školek, který vede k delší absenci v zaměstnání matek.“

Podle zkušeností a pravidelných analýz Byznysu pro společnost řeší české firmy platovou rovnost nahodile, bez striktního zakotvení v rámci interních firemních předpisů. Výjimku a příklad toho, jak by měly firmy postupovat, většinou nabízejí velké zahraniční korporace, které mají pravidlo rovného odměňování a jeho striktní zakotvené v interních firemních předpisech a firemní kultuře. Příkladem takové společnosti je Philip Morris International, jejíž česká pobočka Philip Morris ČR získala jako první společnost v České republice certifikát platové rovnosti EQUAL SALARY. To v praxi znamená, že zaměstnanci na stejných pracovních pozicích jsou odměňováni stejně bez ohledu na své pohlaví.

Čtěte také:
Francouzský autor tvrdí, že milovat ženy nad 50 je nemožné
#MENTORHER aneb děsí kampaň #MeToo muže?
VAŘIT, NEBO NEVAŘIT: Jak vám pobyt v kuchyni změní život i vztah?

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama