Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Česká móda zachraňuje kriticky ohrožené nosorožce

Text: Ludmila Hamplová, Foto: Archiv/9.5.2019
Český designér Jiří Kalfař se připojuje k mezinárodním snahám o záchranu nosorožců černých. Díky spolupráci s Veronikou Vařekovou, která je patronkou přesunu pěti nosorožců ze Safari Parku Dvůr Králové do Rwandy, vytvořil exkluzivní kolekci triček zrobených českým křišťálem, která bude v prodeji pouze do poloviny května.
Reklama

Za limitovanou kolekci pěti triček stojí český designér Jiří Kalfař, kterého francouzský magazín L’Officiel zařadil mezi 16 nejzajímavějších nových světových návrhářů. Rád propojuje módu a ekologii, což platí i o jeho poslední módní aktivitě. „Věřím, že tento náš počin pomůže získat co nejvíce prostředků na záchranu kriticky ohrožených nosorožců černých,“ popisuje designér. „Vedle samotné dražby triček je možné ovšem poslat jakýkoli finanční příspěvek na konto Wildlife, které dvorský safari park zřídil. Právě z něj následně financuje všechny své projekty ochrany přírody,“ dodává Jiří Kalfař, který o svých zkušenostech v módním byznyse i o tom, jak lze módu propojit s ekologií promluví na letošní konferenci Marie Claire Dream Big Go for it! 4. listopadu v pražském Cubex Centru. Pokud se s ním osobně chcete potkat i vy, zajistěte si včas early bird vstupenky na tuto inspirativní akci. Koupit si je můžete zde.

Jiří Kalfař pracoval na exkluzivním designu s motivem nosorožce a naslouchal ambasadorce transportu těchto majestátních zvířat modelce Veronice Vařekové. “V posledních osmi letech jsem byla svědkem, jak vzrůstá tlak na populace nosorožců v Africe kvůli pytlačení a ztrátě prostředí, kde žijí. Proto mě nadchlo, když jsem dozvěděla o možnosti poskytnout skupinu nosorožců černých z evropských zoo národnímu parku Akagera. Do Rwandy cestuji pravidelně už deset let a podle mého názoru je to v současnosti jedna z nejbezpečnějších zemí Afriky. Okamžitě mi bylo jasné, že u tohoto projektu chci být od začátku až do konce,“ vysvětluje Veronika Vařeková.

Motiv trička vytvořil designér ze stovek šatonových růží Maxima z českého křišťálu Preciosa. Limitovanou kolekci pak lze zakoupit pouze do 15. května na jeho webu.

Nosorožce čeká dlouhá cesta do Afriky
Do africké divočiny se vydají tři nosorožci ze Safari Parku Dvůr Králové Jasiri, Jasmína a Manny, samice Olmoti z anglické zoo Flamingo Land a samec Mandela z Dánska. Právě ve Dvoře Králové se už řadu let specializují právě na záchranu kriticky ohrožených nosorožců dvourohých. Nejen, že zde odchovávají mláďata, ale současně se podílí na navracení zvířat do jejich africké domoviny. Na červen 2019 plánují dvorští experti dosud největší transport nosorožců z Evropy do Afriky. Do národního parku Akagera ve Rwandě se vrátí celkem pět nosorožců z několika zoologických zahrad.

Všechna zvířata projdou ve Dvoře Králové přípravou na transport, která bude zahrnovat zejména trénink pobytu v transportní bedně a také vzájemné seznamování všech zástupců této pětičlenné "posádky" mezi sebou. Přímo ve Rwandě pokračuje i neutuchající práce na zajištění absolutní bezpečnosti pro zvířata, která tam z Evropy zamíří. “Národní park Akagera jsem opakovaně navštívil a seznámil se s bezpečnostními opatřeními, která jsou na nejvyšší možné úrovni. Jsem rád, že Rwanda je po Keni a Tanzanii další z afrických zemí, kde pokračují ochranářské aktivity dvorského safari parku s nosorožci,” říká Přemysl Rabas, ředitel dvorského safari parku. Podpořit záchranu nosorožců může každý poukázáním libovolné částky na konto Wildlife 264350610/0300 nebo návštěvou Safari Parku Dvůr Králové.

Čtěte také:
DREAM BIG 2019: Konference, která vám změní život
Černá válcuje nákupy oblečení a doplňků. Jsme proto nudným národem?
Dokáže módní návrhář v Čechách vůbec vydělat?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama