Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Být transgender už není duševní nemoc. Oficiálně.

Text: Ludmila Hamplová, Foto: Getty images/9.6.2019
Od roku 2022 začne platit změna seznamu duševních onemocnění, která ovlivní životy mnoha lidí po celém světě.

Cítit nesoulad mezi svým biologickým pohlavím a svou genderovou identitou už nově nebude považováno za duševní onemocnění. Stalo se tak díky rozhodnutí Světové zdravotnické organizace, která tento stav odstranila ze seznamu psychiatrických onemocnění a poruch. Aktualizovaný diagnostický manuál duševních onemocnění, kterým se řídí lékaři a lékařky po celém světě, začne platit od roku 2022.

Genderová neshoda, tak bude nově oficiálně označován stav, kdy člověk cítí nesoulad mezi svým biologickým pohlavím, které získal při narození a tím, jak vnímá svou genderovou identitou. Být transgender už ale samo o sobě nebude duševní poruchou. Prakticky tato změna může zjednodušit například změnu jména nebo proces změny pohlaví, protože v řadě zemí je nutné k jejich vyřízení nutná lékařská dokumentace.

Podle Graeme Reida, ředitele pro práva gayů, leseb a transgender osob britské lidskoprávní organizace Human Rights Watch, bude mít tento krok „osvobozující efekt na transgender osoby po celém světě“. Změna by tak mohla snížit míru stigmatizace, se kterou se tito lidé potýkají v zaměstnání, ve školách i v soukromém životě.

Čtěte také:
LGBT nestačí, je tu LGBTQIAPK. Jak se v tom vyznat?
Prosím, při vstupu na molo odložte pohlaví stranou
První gay královská svatba v historii!

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama