Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Byla postřelena a potratila. Přesto Američanku obvinili ze zabití dítěte

Text: Ludmila Hamplová, Foto: Unsplash/12.7.2019
Nenarozené dítě spoléhalo na matčinu ochranu, prohlásil policejní důstojník, podle kterého nese matka vinu za to, že došlo ke střelbě, při níž byla zraněna.

Přísné protipotratové zákony, které platí v řadě amerických států, ohrožují svobodu žen a dávají jiným právo rozhodovat o jejich životě. Příkladem je případ sedmadvacetileté Marshae Jones ze státu Alabama, která byla zraněna během střelby a v důsledku zranění potratila. Přesto je vyšetřována, zda nezpůsobila zabití nenarozeného dítěte. Na absurditu obvinění upozornila místní zpravodajský portál AL.com.

V prosinci loňského roku byla Marshae Jones v pátém měsíci těhotenství. Dostala se do konfliktu s jinou ženou, která jí postřelila, a následná zranění nakonec vedla k potracení plodu. Zatímco obvinění z pokusu o vraždu vůči střelkyni bylo staženo, Marshae Jones byla obviněna za zabití a zatčena. Podle místní policie údajně způsobila konflikt mezi oběma ženami, který skončil střelbou. „Jedinou skutečnou obětí v tomto případě bylo nenarozené dítě. Byla to matka dítěte, která vyvolala konflikt a stupňovala boj, jenž vedl ke smrti jejího dítěte,“ prohlásil policejní důstojník Danny Reid. Podle něj dítě „nemělo na výběr, když se spoléhalo na matčinu ochranu“ a navíc střelkyně jednala v sebeobraně.

I když byla Marshae Jones prozatím propuštěna na kauci ve výši 50 tisíc amerických dolarů, její případ tím nekončí. Místní prokuratura odmítá, že by její obvinění souviselo se zpřísněním protipotratového zákona, které bylo schváleno letos v lednu. Nově zákon povoluje provést interrupci pouze v případě, kdy je výslovně ohrožen život matky. Znásilnění ani incest není z pohledu zákona dostatečnými důvody proto, aby žena mohla požádat o interrupci. Za provedení ilegální interrupce pak v Alabamě hrozí trest 10 až 99 let vězení. „Dnes je Marshae Jones obviněna za zabití, protože byla těhotná a dostala se do konfliktu s osobou, která jí postřelila. Zítra to bude další černoška, možná za pití alkoholu v těhotenství, a pak další za to, že svému dítěti nezajistila dostatečnou prenatální péči,“ kritizovala absurdní obvinění Amanda Reyes, ředitelka neziskové organizace The Yellowhammer Fund bojující za právo žen na legální a bezpečné interrupce.

Čtěte také:
Dělá z vás „provokativní“ oblečení prostitutku?
Byla jste opilá? Tak si za znásilnění můžete sama
Můžete dostat rakovinu děložního čípku z lesbického sexu?

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole