Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Byla jste opilá? Tak si za znásilnění můžete sama

Text: Ludmila Hamplová, Foto: Unsplash/28.5.2019
Jestli už jste jednou naznačila souhlas se sexem, i pod vlivem alkoholu nebo jiných drog, máte v případě znásilnění smůlu. Takové jsou zákony v americkém státě Severní Karolína.

Sophii Capshaw-Mack bylo pouze 19 let, když jí v roce 2015 jí znásilnil spolužák. I když se okamžitě obrátila na policii, pachatel nikdy nebyl ani stíhán. Nejspíš proto, že s ním popíjela alkohol v baru a souhlasila s tím, že jí odveze domů, kde jí znásilnil. Stalo se to v Severní Karolíně. I když je to jen těžko uvěřitelné, v tomto americkém státě je legální mít sex bez souhlasu protějšku, pokud je pod vlivem alkoholu nebo drog, a to i v případě, že pachatel znásilnění sám svou oběť zdrogoval.

„Okamžitě jsem šla do nemocnice, mluvila jsem s policií,“ vzpomínala Sophie Capshaw-Mack v rozhovoru pro agenturu AP. Je přesvědčená o tom, že za to, že pachatel v jejím případě vyvázl bez trestu, a dokonce nebyl ani trestně stíhán, souvisí s tím, že v Severní Karolíně stejně jako v několika dalších amerických státech není znásilnění trestním činem, pokud je oběť pod vlivem alkoholu nebo drog. Severní Karolína je ale jediným státem, kde z pohledu trestního práva není možné odvolat svůj předchozí souhlas se sexem. Pokud už jednou dáte najevo, že souhlasíte se sexem, nehraje roli, že později svůj názor změníte. I když samotný sexuální akt proběhne proti vaší vůli, zdejší zákony to nebudou brát jako znásilnění.

I když zákony upravující sexuální násilí prochází změnou, toto se nemění. Z pohledu zákona nepůjde o znásilnění, jestliže oběť dříve vyjádřila se sexem souhlas. V praxi to znamená, že se řada obětí znásilnění nedočká právní pomoci. Podle prokurátorky Ashley Welch jsou tyto zákony „archaické“ a vedou k neblahému stavu, kdy ona sama musela řadě obětí znásilnění sdělit, že není možné na pachatel podat trestní oznámení, protože z pohledu legislativy ke znásilnění nedošlo.

Čtěte také:
Dělá z vás „provokativní“ oblečení prostitutku?
#METOO: Ženy v KLDR jsou tak často zneužívány, až to považují za normální!
NATALIE PORTMAN: „Každá žena by se měla cítit bezpečně“

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama