Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Bulky v prsou: Které jsou nebezpečné a jak je poznáme?

Text: Barbara Häckelová, Foto: Getty images/7.9.2019
Často je to o prsa... 

Když si v prsu nahmatáte bulku, nenechá vás to chladnou. A to je dobře. Ač odborníci odhadují, že zhruba 60 – 80 prsních bulek je benigních (obzvlášť u žen pod 40), je prospěšné, když se zdraví svých prsou naučíme věnovat pozornost. A to včetně toho, že si budeme všímat jakýchkoli změn v jejich tvaru, vzhledu či struktuře. Dr. Shubhada Dhage, zástupkyně ředitele Programu zdravých prsou ve Winthropově nemocnici při Newyorské univerzitě, vysvětluje, že kdykoli máme pocit, že s prsy je to nějak „jinak“, měli bychom si zajít k lékaři. Jedině profesionál je totiž schopen určit, jestli bychom se kvůli bulce měly znepokojovat. To ale neznamená, že každá bulka je znakem vážného zdravotního problému. Jak říká doktorka Dhage, „benigními příčinami bulek mohou být lymfatické uzlíky, tukové uzliny, nadměrný růst normální prsní tkáně (fibroadenom) či cysty.“

Rozhodnout, zda je bulka důvodem k obavám, tedy může jen lékař. Ale když se naučíte, jak rozlišit abnormální bulky od normálních, pomůže vám to zůstat klidnější, pokud si bulku skutečně najdete.

Abnormální prsní bulky jsou často na pohmat tvrdé
Co je normální: Vaše prsa jsou docela „hrudkovitá“ sama o sobě – tkáň, tuk i lalůčky mléčných žláz nám často mohou připadat hrbolaté (a některé z nás mají hrbolatější prsa než jiné – či hrbolatější během menstruace). Tyto přirozeně hrbolaté oblasti by ale na pohmat měly být celkem pružné.

Dr. Dhage poznamenává, že bulka, která je velmi kulatá a měkká, je často neškodná. „Mnohé z nás mají bulky, kterým se říká prsní cysty– hladké útvary vyplněné tekutinou, které se nejčastěji objevují u žen od 30 do 60 let.“ Pokud jste někdy měly cystu někde jinde na těle, ty prsní mají podobnou konzistenci. Dr. Dhage dodává, že je-li bulka na dotek měkká, „řadí se obvykle mezi cysty“.

Fibroadenomy, pevné prsní bulky, které se často posouvají z místa na místo, jsou také běžné. I zde samozřejmě platí, že by je měl posoudit odborník, ale obzvlášť tyto nejsou nebezpečné.

Co je abnormální: Abnormální prsní bulka je na pohmat obvykle tužší a pod kůží tak snadno „necestuje“ jako cysta. Abnormální bulka, s níž stěží pohneme, může být tumor (nádor). Ale neděste se, nemusí být nutně rakovinný. Přesto platí, že pokud si takový útvar nahmatáte, musíte okamžitě navštívit lékaře, aby zjistil, o co jde.

Abnormální bulky jsou často doprovázeny dalšími změnami v prsou
Co je normální: Žádné změny v prsou byste neměly ignorovat nebo nad nimi mávat rukou, ale zvláštní pozornost je třeba bulce věnovat, pokud se utvořila během doby, v níž došlo k dalším změnám. Znovu platí – neznamená to, že vše je důvodem k panice: Bolest v prsou, která se pravidelně objevuje ve stejnou dobu během menstruace, nebývá známkou rakoviny; podobně se nedlouho po kojení může objevit zarudnutí či zánět, které bývají známkou infekce zvané mastitida (již by měl stoprocentně léčit odborník).

Co je abnormální: Nebezpečná prsní bulka může být doprovázená dalšími změnami včetně náhle vpáčených bradavek, „ďolíčkaté“ kůže na prsou a dalších změn vzhledu prsou. Důvodem ke znepokojení je též změna velikosti či tvaru prsou. Výtoku z bradavek, který je krvavý či se objeví náhle, byste též měla věnovat zvláštní pozornost, jak potvrzuje dr. Dhage.

Na závěr zopakujme, že úplně nejlepší je vždy zajít k lékaři, nemáte totiž co ztratit. Zvlášť teď, když víte, že mnohé bulky nakonec vůbec nemusejí mít vážnou dohru.

Čtěte také:
Může být bělení zubů černým uhlím nebezpečné?
SAMOVYŠETŘENÍ PRSOU: Umíte ho?
9 způsobu, kterými vám vaše tělo naznačuje, že nejste duševně zdravá

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole