Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Budeme v budoucnu používat látky, které utkají pavouci? 

Text: Tatiana Urbanová, Foto: Unsplash/26.4.2019
Varování: pokud trpíte arachnofobií, raději přestaňte číst.  

Vezměte si pravé hedvábí, jde o luxusní, jemňoučký materiál, který produkují housenky. Ty jsou v podstatě na dietě složené z morušových listů a v okamžiku, kdy se chtějí zakuklit, “střílejí” tekuté hedvábí ze svých hlav, aby si vyrobily kuklu. Tato vlákna pak sbírají farmáři, aby z nich utkali drahou tkaninu. Jde o proces, který dnes již bereme za naprosto běžný, ale co kdybychom vám řekli, že váš nový outfit v budoucnosti budou tkát pavouci? Věřila byste tomu? Díky nové technologii je to možné.  

Ačkoliv vám může z této myšlenky lehce mrazit v zádech, pavouci si opravdu pomalu utkali cestu i do vaší skříně. Společnosti Polartec a Kraig Biocraft Laboratories spojily své síly a oznámily, že vyvinuly pavoučí hedvábí. Podle jejich slov jde o “vysoce výkonnou textilii”, tedy v překladu použitelnou na sportovní oblečení. 

Pavoučí hedvábí je již dlouhou dobu považováno za jeden z nejsilnějších materiálů v přírodě, které kdy lidstvo objevilo. Je prý dokonce pětkrát silnější než ocel, a dokonce je propočítáno, že by stačilo spletené vlákno silné jako tužka, aby zastavilo v letu Boeing 757. Zdá se to sice nepravděpodobné, ale když to tvrdí vědci, tak to bereme...  

Technologie pavoučího hedvábí byla původně vynalezena pro vojenské účely, jelikož je její poměr pevnosti k hmotnosti srovnatelný s aramidovými vlákny. A co jsou to aramidová vlákna? Jde o materiál, který je velmi silný, odolný vůči teplu, užívá se v kosmonautice a šije se z něj profesionální sportovní oblečení. Benefity pavoučího vlákna jsou podobné, ale mají i další přidanou hodnotu – tou je prodyšnost.  

A jak bude vůbec tato textilie vyráběna? Jak se ukazuje společnost Kraig vlastní patent, kdy implantuje genové sekvence pavoučího hedvábí do bource morušového. Ano, je to poněkud strašidelné, ale zase na druhou stranu si představte, jak originální budete, až se objevíte ve fitku v “pavoučích” legínách.  

Čtěte také:
3D TISK: Budoucnost módního průmyslu se mění!
EKO: Piňatex přináší novou udržitelnou alternativu kůže!
Z čeho se budou vyrábět látky budoucnosti? Zapomeňte na bavlnu!

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama