Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Bude NASA tisknout lidská srdce ve vesmíru? 

Text: Tatiana Urbanová, Foto: Getty images/2.2.2019
Budoucnost 3D tištěných orgánů je “ve hvězdách”. 

Lidských orgánů pro transplantaci je akutní nedostatek a pořadníky pacientů čekajících na operace jsou dlouhé. Vědci trpělivě hledali odpověď na tento problém kolem sebe, možná však pomůže pohledět spíše vzhůru. Do vesmíru. 

Několik doktorů se již pokoušelo 3D tisknout lidské orgány na naší planetě, ale výsledky byly sporné. Orgány, které mají složitou vnitřní strukturu jako například srdce nebo plíce, mají tendenci se hroutit při tisku pod vlastní vahou.  

Nyní, místo toho, aby odborníci orgány při tisku podporovali složitým systémem lešení, se vědci začínají ptát, zda by nebylo lepší poslat 3D tiskárnu do prostředí s nulovou gravitací, na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) a pokusit se o tisk ve vesmíru. Podle BBC News se může jednat o čiré bláznovství nebo o udání nového směru pro budoucnost medicíny.  

Několik badatelů již prozkoumalo myšlenku mikrogravitačního 3D tisku. Dalším, kdo se o to pokusí, bude startup Techshot, který spolupracuje s NASA na vývoji biologické 3D tiskárny. Ta by měla putovat na ISS již v květnu. 

Během prvního roku se budou provádět testy funkčnosti. Poté se vývoj do značné míry zaměří na tvoru syntetické srdeční tkáně tvrdí BBC News. „Po dokončení testovacích protokolů, otevřeme program vědcům, kteří chtějí používat naše zařízení“ řekl vice prezident Techshotu Rich Boling. Ten následně dodal, že po dokončení všech testů bude tiskárna modifikována a optimalizována. Následně poputuje znovu do vesmíru, aby vytvořila ještě složitější tkáně.  

Jestli půjde vše podle plánu, Techshot doufá, že pro lidi v nouzi bude schopen vyrobit srdce a další složité orgány. Nejenže tištěné orgány zkrátí čekací lhůtu pro transplantaci, ale jak doufá Boling by tištěné orgány s použitím kmenových buněk příjemce měly zlepšit pravděpodobnost, že tělo pacienta přijme nový orgán.  

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole