Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

BOX: Elegantní sport, který vám vytvaruje postavu

Text: Barbora Nečasová, foto: Getty Images/28.5.2018
Máme pro vás tip. Pokud chcete shodit pár kil a vytvarovat postavu, zajděte si na hodinu boxu. Uvidíte, že mu propadnete dřív, než stačíte říct levý hák.

Pryč jsou doby, kdy byl box výhradně pánskou záležitostí. Naopak se dnes boxu věnuje stále více žen. A není divu. Je to sport, při kterém zapojíte všechny svalové skupiny rovnoměrně, naučíte se koncentraci a zároveň si skvěle pročistíte hlavu. Výsledky na své postavě navíc uvidíte opravdu brzy, což je důvod, proč tomuto sportu propadlo tolik topmodelek a světových celebrit. „Obecně bych doporučovala trénovat box dvakrát týdně s tím, že se k tomu přiřadí ještě nějaká doplňková aktivita. To je minimum, kdy mohou být vidět výsledky. Výborným doplňkem je běh a plavání. Při boxu jsou velmi namáhaná ramena, je tedy vhodné zařadit kompenzační a uvolňovací cviky právě s důrazem na ramena. Vřele doporučuji obrácené stojky o zeď. Udělá je každá, věřte mi,“ říká Terezie Krejbychová, trenérka a mezinárodní rozhodčí olympijského boxu.

PROČ TEDY S BOXEM ZAČÍT? Box je velmi pestrý a zábavný sport, při kterém se tělo tvaruje souměrně a změny jsou brzy viditelné, o pozitivním blahu na psychiku ani nemluvě.

JAK PROBÍHÁ TRÉNINK? Tréninky se obvykle dělí na fázi zahřívací/protahovací, nácviky techniky, práce na aparátech (pytle, lapy apod.), posilování a případně sparingy (simulace zápasu).

CO K BOXU OTŘEBUJETE? Sportovní oblečení, bandáže, rukavice, chrániče na zuby, pokročilejší chrániče na nohy, vodu, ručník.

KAM ZAJÍT: Začněte nejlépe s trenérem nebo trenérkou individuálně a do skupiny přejděte v momentě, kdy umíte správně techniku i ovládat své tělo. Poohlédněte se po nejbližším klubu a zjistěte si reference. Určitě se vyplatí vybírat pečlivě.

SLOVNÍČEK

Gard – základní postoj při boxu

Sparing – forma tréninku, při které dochází k simulaci zápasu

Lapy – speciálně tvarované terče pro nácvik úderů

Bandáže – chrániče zápěstí a prstů, patří do základní výbavy pro všechny bojové sporty

Top, legíny a kraťasy, H&M; Bandáže a rukavice, MMA Shop; Antiperspirant Adipower, adidas

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole