Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

#BossLady – aneb úspěch doopravdy, vážně není zadarmo

Text: Monika Sekal, Foto: Getty images/16.4.2019
Jak ho ale přece jen docílit? 

Pohodlně se usadíte do židle a začnete poslouchat; jste na inspirující přednášce a ta vás brzo namotivuje k přesvědčení, že teď nastává váš moment, planety jsou konečně v rovnováze a můžete tak začít pracovat na vašem vysněném životě. Posloucháte dalších pár hodin a nemůžete se dočkat následujících dnů, neboť vaše hvězda značně – konečně! – stoupat, ideální život se vám odehrává před očima.

V tramvaji se vám však nápad trochu uleží v hlavě, před výstupem přijde únava a adrenalinový nával z plánování nevšedních zítřků opadne... Cestou výtahem si uvědomíte, že máte práce až nad hlavu, musíte si před tak velkou změnou odpočinout a vše řádně zvážit. Po pár hodinách doma konečně dopadnete na zem; váš nápad už mělo spoustu lidí před vámi a devadesát devět procent z nich selhalo. Ti ostatní měly pravděpodobně známé a velké štěstí, možná dobré načasování k tomu (vy máte jenom ty planety v rovnováze, smůla). Druhý den v práci už zase jen sníte o všem, co se ještě včera zdálo na dosah. Nepanikařte – nejste v tom samy, ale my si přeci jenom myslíme, že si na sebe můžete vsadit a přinášíme pár tipů, jak opravdu uspět.

1. Stavte se do nepříjemných situací
Je to ta chvíle, kdy se vás váš nadřízený zeptá, jestli můžete zastoupit kolegyni na zítřejší konferenci, kdy cítíte ten adrenalin, jenž vám začne kolovat v žilách, a tak nějak automaticky chcete říct, že nemáte hlídání pro děti, anebo je to moc narychlo. Vykročte do neznáma, řekněte ano nové, nepříjemné, zato bez debat posouvající zkušenosti. A příště za vámi půjde šéf třeba rovnou, anebo vy zjistíte, že dělání přednášek je přesně pro vás. Anebo možná není, i to je cenná lekce – víte, že je čas posunout se dál. Důležité ale je nestagnovat, nezůstávat na místě.

2. Buďte proaktivní
Snadno se nám stane, že se zasekneme v mindsetu negativních myšlenek ohledně našeho života, jeho fádnosti a nepříjemných úskalí, které se nám dějí na denní bázi. Kolegové v práci zvládají více zadaných úkolů než vy, šéf snad nikdy vaši práci neocení, neustále musíte zůstávat v práci přesčas, únava je vaše nejlepší přítelkyně (protože o volném čase a kávě s přáteli si můžete nechat jen zdát) a partner je takřka neustále v práci. Ovlivňovat ostatní a jejich chování nemůžeme, můžeme ale změnit náš vlastní pohled na svět a své vlastní aktivity. S únavou se bojovat dá, svou práci si můžete priorizovat a popřípadě úkoly, od kterých vás někdo neustále vyrušuje, vyřešit tak, že zkrátka přijdete do práce o něco málo dříve než ostatní. Vzít život do vašich rukou opravdu můžete jen vy a předstírat, že s ním vlastně nemáte nic společného, je osvobozující asi na tak dlouho jako byl únorový puč.

3. Investujte do svého kapitálu
Ještě v 50. letech minulého století se ekonomové slovu lidský kapitál vyhýbaly, protože tento pojem byl chápán jako dehumanizující a ponižující, dnes už se však nad ním nepozastavujeme. A taky bychom neměly. Jsme svým vlastním prostředkem, svým potenciálem i jedinou šancí na úspěch. A stejně jako investujeme do své firmy, aby nám vydělala víc peněz, musíme investovat sami do sebe. Workshopy a kurzy, jež nás posunou dál profesně. Několikrát týdně se zacvičit, i když takříkajíc vůbec nemáme čas a cvičení je stejně výdobytek moderní marnivé společnosti (není – jenže na poli dnes už každý den prostě nedřeme, proto musíme dřít v posilovně). A tabu téma osobní terapie; ano, pomáhá to a ne, neznamená to, že vás váš psycholog potom, co mu vyklopíte tu nejčernější vzpomínku z dětství, zavře do psychiatrické léčebny se zvýšenou ostrahou.

4. Staňte se svým vlastním manažerem
Být manažerem neznamená jenom vést své podřízené, znamená to oslovit je svými cíli a tím je motivovat k lepší práci, znamená to plánovat dopředu a být dost ukázněný na to, aby naše plány determinovaly naši činnost. Jejich povinnosti zahrnují i consulting; pochopit, co se děje s jejich zaměstnanci a proč, jak jim pomoci ke zlepšení jejich výkonnosti. Patří k tomu i kontrola výsledků, kterých dosahuje jeho tým a rozhodovat, jaké další kroky budou provedeny. Dokážete být svým vlastním manažerem? Je to esenciální pro váš vlastní úspěch.

5. Dovolujte si
Když něco opravdu chcete, musíte pro to umět pracovat a dokázat zachytit příležitost. Když vaše přítelkyně nastoupila do firmy, kde jste vždycky chtěla pracovat, místo tichého závidění její pozice, a ještě tiššího pogratulování se zkuste zeptat, zda by vám nedala vědět hned, jakmile bude vědět o nově otevřené pozici. Nebo jestli nepotřebují nějakého externistu, či nárazovou výpomoc. Začít se dá jakkoliv, jakmile si vás firma ale jednou všimne a pochopí, že máte potenciál, jen tak vás pustit chtít nebude – to je ostatně zákon nabídky a poptávky.

V podstatě je to jednoduché; pro svůj sen se zkrátka musíte snažit dělat i to, co se zprvu zdálo nemožné. Hodí se skoro zmínit otřepané: Kdyby to bylo jednoduché, dělal by to každý. A ono to tak opravdu je, pohodlní jsou lidé od přírody, přírodě se však my, ženy, bouříme dennodenně v koupelně. A je tak příjemné sledovat podobnou snahu i na pracovním poli.

Čtěte také:
Jak napsat moderní motivační dopis?
Češky pořád vydělávají o 22 % méně než muži. Změní se to?
7 dovedností, které budou zaměstnavatelé chtít v roce 2020

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama