Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Bolest v podbřišku? To není jen zánět močových cest!

29.1.2019
Bolest v podbřišku bývá neprávem označována jako „ženský problém“. Je sice pravda, že díky anatomickým předpokladům jsou ženy náchylnější ke gynekologickým zánětům a zánětům močových cest, ale je chybou se při hledání příčin potíží omezit jen na tyto dvě oblasti medicíny.

Příčin bolesti v oblasti podbřišku může být mnohem více a nevyhýbají se ženám ani mužům. Ti, stejně jako ženy, mají v oblasti malé pánve uloženy mnoho orgánů. Pohlavní orgány (ano, i muži je mají uvnitř těla), močový měchýř, močová trubice, močovody, slepé střevo a střeva vůbec, cévy, nervy, lymfatické uzliny – ty všechny umí potrápit bez ohledu na pohlaví. A lidové označení podbřišek zahrnuje většinou ještě větší oblast těla.

Bolest v této oblasti rozlišujeme podle toho, jestli jde o bolest akutní nebo chronickou. Akutní bolest v oblasti podbřišku je často spojována se zánětem slepého střeva. Příčin je ale celá řada, takže není na místě při každém ostrém píchnutí vyhledávat pohotovost. Většina akutních bolestí podbřišku se totiž objeví náhle, ale stejně náhle i odezní. Určitě se ale nevyplatí situaci podceňovat. Zvlášť v případech, kdy se k bolesti přidá horečka, nevolnost, poruchy trávení (pozor, to nemusí být jen průjem, ale i zácpa), krvácení, bolest při vyprazdňování. Tehdy vyhledejte lékařské ošetření raději ihned.

Jako chronické bolesti oblasti podbřišku označují lékaři bolesti trvající déle než půl roku. Tyto bolesti můžou být nepřetržité – jejich intenzita se pochopitelně může měnit – nebo se mohou objevovat opakovaně. Často se stává, že se taková bolest objevuje ve spojení s určitou situací. Původ bolesti může být různorodý, nebezpečí spočívá v tom, že pokud je přičinou zánět, neošetřovaný může přejít do chronického, obtížně řešitelného stadia.

Jaké jsou tedy nejčastější příčiny bolesti v podbřišku?

1. Střevní problémy
Nejčastěji akutní střevní infekce projevující se průjmem, horečkou a nevolností celkově, příčinou bolesti ale může být i zácpa, akutní zánět slepého střeva nebo chronické onemocnění střev jako je ulcerózní kolitida nebo Crohnova choroba. Zapomínat nesmíme ani na krvácení do dutiny břišní, perforaci střev, divertikulární chorobu, kýlu, syndrom dráždivého střeva a v neposlední řadě nádorová onemocnění (rakovina tlustého střeva, v České republice velmi častá).

2. Gynekologické problémy
Pod tímto shrnujícím názvem se může skrývat celá řada problémů. Od těch méně závažných jako je bolest menstruační nebo ovulační, které můžou mít různou intenzitu nejen u různých žen, ale i u jedné ženy v průběhu jejího života a většinou nepředstavují žádný závažný zdravotní problém. Přes bolesti spojené s těhotenstvím – lehké pnutí může být už jeho průvodním znakem a v pokročilejším stadiu je spojené s rostoucí dělohou. Tyto bolesti ale společně s dalšími symptomy mohou znamenat i mimoděložní těhotenství, potrat, endometriózu, zánět dělohy, vejcovodů, vaječníků, chlamydiovou infekci, cysty, myomy, polypy, ale i různé druhy nádorového onemocnění (rakovina dělohy, děložního hrdla, vaječníků).

3. Problémy spojené s močovým ústrojím
Velmi častou příčinou jsou i infekce a záněty močového ústrojí (močového měchýře, močových cest), močové kameny, ledvinové kameny a s nimi spojené koliky, dráždivý močový měchýř, onemocnění ledvin a také nádorová onemocnění.

4. Psychické nemoci
Bolest v podbřišku může být způsobena vážnými psychickými nemocemi jako je deprese, poruchy osobnosti nebo posttraumatický syndrom, ale i například stresem nebo syndromem vyhoření. Velmi často jsou psychické problémy příčinou chronické bolesti.

5. Specifické mužské problémy
Onemocnění varlat (torze varlete), záněty prostaty, zánět semmených váčků.

6. Žilní onemocnění
Bolest mohou způsobit i problémy, které by vás hned nenapadly: trombóza v oblasti pánevních žil nebo i nohou a křečové žíly. Žilním onemocněním mohou pochopitelně trpět i muži.

7. Ortopedické a další problémy
Bolest v podbřišku může způsobit i vyhřezlá ploténka nebo poranění páteře. Může vycházet z nervů nebo svalů. Mohl ji způsobit jiný chirurgický zákrok.

K jakému lékaři tedy s bolestí v podbřišku? Pokud je bolest akutní s dalšími výše uvedenými symptomy, pak k tomu nejbližšímu. Neprodleně. Jinak nejprve ke svému praktickému lékaři a postupně k vyloučení všech možných příčin:

* ke gynekologovi
* ke gastroenterologovi
* k ortopedovi
* k neurologovi
* k psychologovi nebo psychiatrovi

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama