Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Berlíňanky měly MHD levnější o 21 %. Kdy zaplatí méně Češky?

Text: Ludmila Hamplová, Foto: Unsplash/30.3.2019
Ženy v Berlíně zaplatily za jízdenku 5,50 € místo obvyklých 7 €. Tamní dopravní podnik tak chtěl upozornit na přetrvávající gender pay gap, tedy rozdíl mezi platy mužů a žen. Dočkáme se podobné akce i u nás?

Můžete mít stejné vzdělání i stejné zkušenosti, ale nakonec dostanete méně peněz jen proto, že jste žena. Na tuto přetrvávající nespravedlnost upozornil berlínský dopravní podnik BVG v rámci akce Frauenticket. Ta připadla na 18. března, kdy ženy platily za MHD o 21 % méně než muži. „Musíme se ozvat, když je s lidmi zacházeno odlišně, aniž by k tomu byl důvod. Toto je jen malé gesto solidarity, které ale není nic ve srovnání s tím, o kolik ženy přicházejí ve svých každoročních příjmech,“ vysvětlil svůj krok dopravních podnik.

Konkrétně ženy v tento den zaplatily za jízdenku 5,50 € místo obvyklých 7 €. I když Německo ve své ústavě garantuje rovnost obou pohlaví, Němky stále vydělávají o 21 % méně než Němci. Gender pay gap, nebo rozdíl mezi platy mužů a žen je v Německu jeden z nejvyšších v celé EU.

Berlínský dopravní podnik je ale vůbec první na světě, který na tuto přetrvávající nespravedlnost upozornil konkrétní akcí. Vysloužil si za to kritiku některých mužů. Podle nich se jedná o diskrimanci, protože muži ten den zaplatí víc. Další se na twitteru ptal, zda budou ženy vystupovat o pět stanic dříve, když žijí o pět let déle. Podle dopravního podniku je tato akce pouze malým gestem solidarity, které však nedokáže vynahradit dlouhodobou platovou nerovnost.

Češky ročně vydělají o 80 tisíc méně než muži
Podobnou akci by si zasloužilo také Česko, protože i u nás vydělávají ženy výrazně méně než muži. Podle údajů EUROSTAT činí rozdíl v platech 21,1 %, což je po Estonsku druhý nejvyšší rozdíl v členských zemích EU. Německo je pak v tomto ohledu třetí nejhorší evropskou zemí. Naopak takřka srovnatelné platy mají muži a ženy v Rumunsku, Lucembursku a Itálii, kde gender pay gap činí 5 % a méně. Evropský průměr je pak 16 %.

Ročně Češky ve srovnání s muži vydělají v průměru o 80 tisíc korun méně. Podle údajů českého ministerstva práce a sociálních věcí jsou největší platové rozdíly mezi lidmi s vysokoškolskými vzděláním, kdy ženy mají plat dokonce o 29 % nižší. Gender pay gap navíc roste s mateřstvím a počtem dětí. To všechno jsou pádné důvody k tomu, proč na tuto přetrvávající nespravedlnost upozornit, nemyslíte?

Čtěte také:
Gucci vydal zprávu o genderové proměnlivosti v Generaci Z
Proč je důležité slavit Mezinárodní den žen?
#METOO: Ženy v KLDR jsou tak často zneužívány, až to považují za normální!

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole