Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

BEN CRISTOVAO: "Všechno musíte dělat i pro sebe"

Foto: Archiv/18.7.2019
Patří mezi nejpopulárnější mladé umělce, a kdykoliv se do něčeho pustí, má to punc originality. Na konci června vydal EP album Kontakt a zcela proti zvyklostem se rozhodl nedat ho první týden na online, ale lidé si ho mohli poslechnout na speciálních stojanech umístěných v několika českých městech. Dokonce zařídil byt, který připomíná přelom osmdesátek a devadesátek, kde bylo možné si desku poslechnout.

Co to, že jste šel takhle proti proudu toho, jak to dnes v hudebním byznysu obvykle funguje?
Částečně právě to, že to jde proti proudu. Dělat věci podle toho, jaký je trend, je přece nuda. Navíc co je trend? Není nejvíc trendová věc dělat věci jinak než ostatní? Trend se přizpůsobí tomu, co je cool, co není předvídatelné. A cool může být jen to, k čemu budete mít vztah, co vás bude bavit. Takže když jsme s mým manažerem přišli s tímhle nápadem, nadchli jsme se pro něj. V tom bytu najdete i věci, které jsou dnes retro, až bych řekl muzejní, ale to je právě fajn. Je to návrat k tomu, jak to fungovalo dřív. Dneska je všechno dostupné, všichni si zvykli mít všechno hned, okamžitě to sdílet. Ale aby někdo slyšel tu novou desku dřív než ostatní, musel pro to něco udělat, někam jít, vyvinout aktivitu, a za to dostal možnost být mezi prvními. To mně přijde super.

Souvisí tohle nějak s tím, jak člověk dospívá?
Je to možné. Dneska už nepotřebuju honit čísla, mít největší prodeje, největší show. Já hlavně chci, aby to, co dělám, bylo zajímavé. A díky tomu, co po těch deseti letech, co zpívám, mám za sebou, už nemusím nikomu nic dokazovat a mohu si hrát.Takže hlavní motivací je dělat radost sám sobě? Vždycky všechno musíte dělat taky pro sebe. Aby vás to těšilo a naplňovalo. Když budete dělat věci jen proto, aby měly úspěch, bude to z toho cítit. Jasně, nechci dělat hudbu pro sebe, chci, aby se líbila, ale nezapomínám na tu kreativní stránku tvorby. Zkoušet nové věci…A třeba i chybovat… Ježíši! No jasně! Vždyť přece tvorba je i o chybách. Ale to je proces, to k tomu patří. Dřív jsem se chyb bál, schovával jsem je, bál jsem se je přijmout. Ale dneska už jsem zajedno se vším, co tvorba přináší, a každou chybu vítám, protože jen ta mě posune k tomu se jí příště vyvarovat.

Vy jste od svých začátků ušel neskutečnou cestu, a nikdy jste neuhnul. Je dnes jednodušší přesvědčit lidi o tom, že to, co chcete dělat, bude fungovat?
Řekl jste to skvěle. Když jsme začínali, málokdo nám věřil. Bylo těžké lidem dokázat, že to, co děláme, má smysl. Ale byl to zároveň adrenalin. Když jsme přijeli na festival, báli jsme se, kolik lidí přijde a jak budou reagovat. Dneska tam jedou za námi. Což je fajn, ale nikdy nechci zapomenout na to, jak jsme byli vděční, když lidi přišli a líbilo se jim to.

Celý rozhovor si přečtěte v srpnové Marie Claire, kterou teď najdete na stáncích. 

Čtěte také:
BARBORA POLÁKOVÁ: Pro mě hudba znamená svobodu
LETNÍ FESTIVALY 101: Kam vyrazit a co s sebou?
Milujte párty plné blýskavých světel? Hlídejte si své smysly

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole