Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

BDSM pivo? O jeho osudu rozhodne online hlasování

Text: Ludmila Hamplová, Foto: Unsplash, Instagram/2.4.2019
Pivovar Kopytov tvrdí, že má velký respekt ženám a nic na tom nemění ani to, že etiketa jeho nového piva zobrazuje ženská ústa s roubíkem a přímo odkazuje na BDSM praktiky.
Reklama

Řemeslné ruské pivo Prijanik Imperial Stout vyráběné pivovarem Kopytov v sibiřském Barnalu vyvolalo rozruch na sociálních sítích. Ne snad, že by toto pivní „aromatické tsunami skořice, hřebíčku, anýzu, černého pepře a jalovce“, jak o speciálu mluví jeho výrobce, bylo chuťově až tak mimořádné. Emotivní reakce vzbuzuje jeho etiketa, upozorňuje britský zpravodajský portál BBC News. Pivovar proto spustil online hlasování o tom, zda má na lahvi zůstat původní etiketa zobrazující ženská ústa s roubíkem ve tvaru stylizovaného tradičního ruského medového dortu a přímo odkazuje na BDSM praktiky.

Proti pivní etiketě se postavila petěrburská módní návrhářka Julia Šlijachova, podle které „zobrazuje násilí proti ženám, je urážlivá a obscénní“. Podala proto stížnost na ruský anti-monopolní úřad, pod jehož pravomoci spadají i obchodní a marketingové praktiky firem. Pivovar se však brání tím, že má velký respekt k ženám a dává přednost „humoru, umění a tomu, co je vhodné“. Regionální pobočka úřadu se ovšem rozhodla situaci vyřešit po svém a místo toho, aby rozhodla, spustila online hlasování na ruské sociální síti VKontaktě s tím, že „komplexní hodnocení vyžaduje průzkum sociálních názorů“.

„Jsem ohromena tím, že se prosazování zákona stalo věcí online hlasování,“ řekla Julia Šlijachova regionálnímu vydání deníku Moskevskij Komsomolet: „Takže ten, kdo má na VKontaktě nejvíc přátel rozhodne o tom, co je správné a co špatné?“ Na této sociální síti, která je ruskou obdobou Facebooku, se objevily komentáře, zda by hlasující hodnotili etiketu stejně, pokud by takto byl zobrazen muž, nebo zda jde skutečně o humor. Nakonec se však 58 % z celkem 28 135 hlasující vyslovili pro současnou podobu pivní etikety, byť je možné, že výsledek byl zkreslený tím, že anketa byla podporována jako placená reklama.

Čtěte také:
Víte, kolik kalorií opravdu vypijete?  
Stát se dominou? Ale jistě…
Co si muži skutečně myslí o sexu?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama