Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Autorka průlomové feministické knihy oslavila 76. narozeniny

Archiv
Text: Tereza Čaladi, Foto: Archiv/11.9.2020
Minulý týden bioložka, historička vědy a významná feministka, které je známá především díky svému textu z minulého století Manifest kyborga, oslavila narozeniny. Připomeňme si její život a práci.
Reklama

Donna J. Haraway vystudovala zoologii, filozofii a angličtinu na Colorado College a k tomu získala doktorát z biologie na Yalově univerzitě. Ačkoliv obory, na které se při svém studiu zaměřila, se zdají být dosti odlišné, Haraway je ráda propojuje. To dělá ve svých knihách, ale i ve svých hodinách. Působí totiž jako profesorka na Kalifornské univerzitě v Santa Cruz, kde působí na katedře Historie vědomí a na katedře Studie žen. A vedle toho působí také na Evropské Vysoké škole v Saas-Fee ve Švýcarsku, kde vede intenzivní letní seminář zaměřený na feministické teorie a na technologickou vědu.

Za svou kariéru, které se věnuje od 70. let, napsala více jak 20 prací, nejznámější z nich ovšem zůstává esej Manifest Kyborga. Haraway se v ní vymezuje proti tradičnímu feministickému uvažování a feministickému zaměření na politiku identity, které se snaží z mužů a žen vytvořit navzájem odlišné, ale přeci jen homogenní kategorie. Nabízí proto pojem kyborga, jenž představuje organizmus, který není definovaný ani biologicky, ani sociálně a který utváří společenství a rozvíjí své vztahy bez ohledu na známé a tradiční kategorie genderu, třídy či rasy. Využívá postavu kyborga, aby naléhala na feministky, aby překročily hranice tradičního genderu, feminismu a politiky.

„Manifest“ vyšel v roce 1985 a stal se jedním z milníků ve vývoji feministické posthumanistické teorie.

Čtěte také: Meghan Markle a Gloria Steinem mluví o ženských právech ve virálním videu

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama