Přejít k hlavnímu obsahu

Autismus? Ne každý musí být OUT 

Text: Kateřina Eliášová, Foto: Getty images/9.9.2018
Jak se žije v Čechách s autismem? Špatně.  

Občas o někom řekneme, že je autista, a nemyslíme to v dobrém slovy smyslu. Nebo si pod tím představíme filmového Rainmana,který díky svým schopnostem vydělá balík. Realita je ale jiná. Autismus je nemoc mnohdy na první pohled neviditelná. Učí se s ní žít nemocní i ti zdraví. 

V Česku je obecně povědomí o této nemoci chabé, je to okrajové téma a politiky nezajímá. Chybějí sociální služby pro dospělé, substituují je domy pro lidi se zvláštním režimem, které provozuje granty dotovaný nestátní sektor. Klienti však za tyto služby musejí platit, neziskový sektor nemá peníze na zcela bezplatný provoz. Platí třeba za to, že si rodiče mohou jít nakoupit, zaplavat nebo jít do kina a jejich dítě mezitím dostane odbornou péči. Nebo za plný pobyt pro lidi s těžšími formami PAS, neschopnými samostatnosti. Pomoc psychologů je cílena na obě skupiny, rodiče se často stydí opustit byť jen na hodinu své dítě a cítí se vinni za to, že si mezitím dopřávají „luxus“ v podobě klidného týdenního nákupu nebo návštěvy lékaře.

Chcete se dozvědět o tomto problému více? Kupte si zářijovou Marie Claire! 

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole