Přejít k hlavnímu obsahu

Apple se stal první bilionovou společností na světě!

Text: Tatiana Urbanová, Foto: Unshplash/8.8.2018
Jablko s hodnotou bilionu dolarů.

Apple se stal první společností na světě s celkovou tržní hodnotou přes bilion dolarů! Je tomu tak od čtvrtečního dopoledne, kdy akcie tohoto technologického gigantu dosáhly výše 207,05 dolarů. Když vezmeme v úvahu jejich počet - tedy 4 829 926 000 kusů, firma díky tomu překročila pomyslnou bilionovou hranici.

Čísla k zamyšlení
Že vás tato informace příliš nepřekvapuje? Pojďme teď pro pořádek trochu počítat. Bilion dolarů se rovná milionu miliónů dolarů, a to je rovné tisíci miliard dolarů neboli jinak číselně vyjádřeno 1000 000 000 000 = 1012 (deset na dvanáctou) x 22 (1 USD) v korunách. Hodně čísel a nic z toho? Tak zkusíme pár přirovnání - Například státní dluh České republiky vzrostl pro letošní rok na cca 1,7 bilionu korun. Pro lepší (a nejspíš i lehce absurdnější) představu.

Pokud by se vám někdy povedlo dostat na své konto celý jeden bilion korun českých a náhodou byste si jej chtěli vybrat v hotovosti, nepovedlo by se vám to. Všechny mince a bankovky platné v ČR, které jsou právě v oběhu, mají totiž hodnotu "pouze" asi 248 miliard korun. Jestliže by kvůli vám ovšem ČNB peníze dotiskla, dostali byste 200 miliónů kusů pětitisícovek. Pomocí tohoto obnosu by bylo možné vytvořit metr širokou čáru podél celé hranice České republiky.

Sladká porážka
Tímto historickým úspěchem Apple poráží další velikány včetně Amazonu, Microsoftu i Alphabet (mateřské firmy Google). Například dobře známé společnosti jako jsou Ralph Lauren, Macy's a Harley-Davidson dávají dohromady pouhá 3% „jablečné sítě“. Kolik globálních firem by se muselo spojit, aby dosáhly hodnoty Apple? Podívat se můžete pro srovnání zde.

Na prudkém zvyšováním hodnoty Applu vydělal i jeho nejznámější investor Warren Buffett, který teprve nedávno koupil obrovský balík akcií ještě v době, kdy měly cenu 142 dolarů. Během krátké doby díky tomu vydělal takřka 15 miliard dolarů. Warren Buffett tak stále zůstává největším akcionářem společnosti.

Světlé zítřky
Společnosti spojované nejvíce se jménem zesnulého Steva Jobse se zatím daří na trh dostávat nové produkty s novou kategorií (Apple Watch, Apple AirPods), avšak iPhone a především v současnosti jeho „nové trio“ je stále nejdůležitějším produktem, od kterého se vše odvíjí. V budoucnosti se očekává přechod k rozšířené/virtuální realitě, což by podle všeho měla být podobně významná a zásadní změna, jako byly samotné chytré mobilní telefony. Apple v takovém případě nesmí promarnit svou šanci na další historickou metu, jako je kdysi propásla společnost Nokia.

Reklama
Reklama
Reklama
Aktuální číslo
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole