Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

ANDREA ŘEZNÍČKOVÁ: Svobodu si COVIDEM nesmíme nechat vzít

Archiv
Text: Tatiana Urbanová, Foto: Archiv/8.9.2020
Andrea Řezníčková pracuje jako tisková mluvčí cestovní agentury Invia. Co obnáší její práce, jaké má sny a co říká na současnou situaci s COVIDEM?
Reklama

Dopad COVIDU na cestovní ruch se zdá být fatální. Pociťujete to samé i vy ve vašem byznysu?
Ano, tenhle rok je těžký a plný zvratů. Od března řešíme jen covid a je to velice náročné, když už se začne blýskat na lepší časy, opět přijde nějaká rána. Momentálně nikdo z cestovního ruchu nemůže říct, co se v budoucnu bude dít. Stále se ale snažíme naši práci dělat, jak nejlépe umíme, a umožnit českým turistům co nejpohodlněji cestovat.

Jaké byly vaše pocity, když se během jara zavřely hranice a omezilo se cestování?
Shodou okolností jsem zrovna tou dobou slavila narozeniny v Ománu a byla jsem vyhoštěná ze země, všichni turisté museli opustit Omán do 48 hodin. Po návratu začal koloběh, který v podstatě trvá doteď. Sice se méně prodává, ale práce je o dost více. Ta nejistota v práci, kterou milujete, byla a je nepříjemná. Byla jsem vždycky ráda, že pracuju někde, kde lidem prodáváme radost a zážitky, a opravdu doufám, že nás o svobodu cestovat žádný virus nepřipraví.

Co se pro vás během koronavirové krize stalo prioritou, aby se byznysově vše ustálo?
Zůstala snaha nabízet plnohodnotně naše služby aspoň u těch několika destinací, co jsme mohli nebo můžeme. U nás ve firmě začalo velké šetření. Vypnuté kampaně, snížené platy, zaměstnanci na překážkách, s někým jsme se museli také rozloučit.

Myslíte si, že COVID do budoucna změní způsob/vnímání cestování? Jak?
To asi ano. Minimálně se budeme víc hlídat a dávat si větší pozor na hygienu a přemýšlet nad nějakými věcmi jinak. Já ale stále věřím, že se časem vše uklidní a začneme zase všichni normálně žít, bez hysterie. Lidé cestování milují a doufám, že si k němu naleznou zase cestu. Samozřejmě, mnoho našich klientů cestovat chce a stále cestuje, ale se stále se měnícími opatřeními je to někdy dost komplikované. Jak pro ně, tak pro nás. Ale my se nevzdáváme. Já sama jsem byla nedávno pracovně v Řecku a Tunisku a neviděla jsem žádný problém, proč bych tam klienty neposlala.

Jaké destinace byste v momentální situaci doporučila? Proč?
Výběr k dnešnímu dni sice není velký, ale navštívit opravdu krásné destinace možné je. Doporučila bych určitě některý z kouzelných ostrovů Řecka nebo Tunisko, které nabízí překvapivě mnoho aktivit, výletů, průzračné moře a nevyžaduje testy. Zážitkem jsou také Kanárské ostrovy, které jsou ještě do 14. 9. bez povinného testování. Klientům, kteří chtějí v tomto roce zažít exotiku, bych určitě doporučila Maledivy. Klidná destinace, bez testování. Sama jsem byla loni a je to nádherný zážitek. Takovou barvu moře jen tak nezažijete. Žádné velké hotelové komplexy, soukromí, skvělý servis, zkrátka jen vy a ráj na zemi.

Jaký typ cestovatele jste vy sama? Máte ráda spíše plážové lenošení nebo preferujete dobrodružství?
Já jsem v cestování spíše dobrodruh, snažím se navštívenou destinaci co nejvíce poznat a pokud možno projet. Ráda také zkouším lokální jídlo, chodím po památkách. Plány přizpůsobuju času, který na dovolenou mám. Ideální je pro mě mix výletů do přírody, miluju plavení po moři a hory, historická místa a nějaké lenošení se šnorchlováním mě na chvíli také neurazí.

Na jakém místě na světě se vám líbilo nejvíce a proč?
Jednoznačně je pro mě srdeční záležitostí Srí Lanka. Tam jsem našla všechno, co chci od dovolené. Moře, hory, džungle, čajové plantáže, chrámy, safari, vodní sporty... Každých 100 km vypadá Srí Lanka jako úplně jiná země. Kromě toho tam žijí opravdu moc hodní a srdeční lidé. Ta atmosféra nejde popsat, byla jsem tam šťastná, snad jako nikdy!

Máte vysněnou destinaci, kam byste se ráda podívala?
Mám jich spoustu, letos jsem měla v plánu Vietnam a Kambodžu, což zřejmě nevyjde. Plánuju v blízké době také Peru a Mexiko. Můj seznam je dlouhý a doufám, že si z něho velkou část stihnu vyplnit.

Pracujete na pozici tiskové mluvčí. Jaké byly vaše pracovní začátky?
Nebylo to lehké, předtím u nás přímo funkce tiskové mluvčí vůbec nebyla, vedení si mě povolalo z pozice copywritera. Věděli, že jsem dost komunikativní a ve firmě hodně lidí znám, tak mi dali firemní telefon a já v podstatě ze dne na den začala. Poznávala jsem tu práci za běhu.

Co obnáší práce tiskové mluvčí?
Tisková mluvčí je vlastně takovým prostředníkem. Komunikuje s firemními specialisty z různých odvětví a odpovídá za společnost. Hodně lidí se mě už ptalo, co vlastně dělám kromě toho, že párkrát řeknu něco v televizi. Myslí si, že jde opravdu třeba jen o mluvení v televizi a rádiu. Tak to samozřejmě není. Měsíčně jsou to také stovky telefonů a mailů. Nejde ale jen o odpovídání na dotazy novinářů, mám na starosti také proaktivní šíření povědomí o naší společnosti, hlavně v médiích.

Co máte na své práci nejraději?
Odjakživa mám ráda lidi a jsem dost upovídaná. Komunikace a budování vztahů s novináři mě proto hodně baví. I když je to letos velice problematické, jsem ráda, že pracuju právě v tomto oboru, cestování miluju, takže o něm i ráda mluvím nebo píšu. Když se něco povede a druhý den vidíte u ranní kávy v médiích výsledky, je to radost. Práce v Invii mi taky umožnila vidět cestování z jiného úhlu, a za to jsem moc vděčná.

Trpíte trémou?
Musím říct, že celkem velkou. Na začátku se mi před kamerou tak klepaly nohy, že jsem myslela, že uteču. Teď už mi nohy ani moc netančí, hlas nepřeskakuje, člověk si zvykne, ale že bych byla úplně vyzenovaná, když se rozsvítí červené světýlko, to nemůžu říct.

Co byste doporučila ženám, které chtějí dělat tiskovou mluvčí?
Záleží na oboru a společnosti, ale měly by se obrnit trpělivostí a smířit se s tím, že si musíte stále něco nastudovávat, abyste měla přehled, telefon máte v ruce skoro nonstop a zavolat vám může kdykoliv v podstatě kdokoliv a vy musíte být připravená se vyjádřit. Osobní život může být někdy velice upozaděn. Obzvlášť, když světem hýbe třeba nějaký koronavirus...

Máte životní sen? Jaký?
Možná to bude znít trochu prvoplánově, když pracuju v cestovní agentuře, ale já mám opravdu sen být zdravá, šťastná a hodně cestovat. Kromě toho, že mě to opravdu baví, ostatně, už v Praze na letišti mi vždycky začíná radostí bušit srdce, si myslím, že cestování je pro člověka moc důležité. Vím, že mě osobně do nějaké míry formuje a chápu kvůli tomu dost věcí. Dává mi všeobecný přehled nejen o té destinaci.

Čtěte také: TRAVEL: Dovolená u moře s minimem omezení? Vyzkoušejte Tunisko!

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama