Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

ANDREA KLÍMOVÁ: Zprvu jsem měla pocit, že „chodím za školu“

Foto: Archiv/29.12.2018
Někdy pomůže jít si zacvičit, jindy stačí koupit si něco nového do šatníku. Co když ale cítíte, že potřebujete daleko víc, abyste opět našli chuť do života a motivaci k práci? Vzít si v takovém případě na delší dobu pracovní volno může dělat divy. Především pro vrcholové manažery je možnost neplaceného volna jedinečnou příležitostí k tomu, načerpat novou energii, rozhlížet se kolem sebe a po návratu zpět do zaměstnání vnést do jejich práce a života čerstvý vítr.

Benefit ve formě neplaceného volna, tzv. sabbatical, nabízí svým zaměstnancům například Raiffeisenbank, pro kterou již 12 let pracuje Andrea Klímová, manažerka kreditních karet, která na 3 měsíce pověsila klíče od své kanceláře na hřebík a rozhodla se poznat sama sebe a k tomu i kus světa.

Co pro Vás bylo impulsem k tomu, vzít si na poměrně dlouhou dobu volno?
Po více než dvaceti letech práce, z nichž především poslední roky byly velmi intenzivní, jsem byla na pokraji vyhoření. Pochopila jsem, že potřebuji změnu, ale zároveň jsem moc nevěděla jakou. Potřebovala jsem se dostat mimo stávající prostředí, získat odstup a čas na její promyšlení a realizaci. Tři měsíce času, které jsem na to od svého šéfa dostala, jsem se rozhodla strávit mimo domov – v přírodě a na cestách. Součástí plánu byla i měsíční cesta po Japonsku.

Proč právě Japonsko?
Cestování je mou velkou vášní a právě o Japonsku jsem snila už dlouho. V mých představách to byla země zahalená tajemstvím a naprosto vzdálená evropskému stylu myšlení. Skvěle splňovala potřebu dostat se mimo prostředí, které znám, a získat nové podněty a zkušenosti. Dokonce jsem – naprosto proti svým zvyklostem – cestu naplánovala jen v hrubých obrysech a nechala věci plynout. Jedinými pevnými body vlastně byly letenky a dopředu zamluvený pobyt v budhistickém chrámu na posvátné hoře Koya.

S tím, vše nechat a odjet na několik měsíců pryč, by zřejmě spousta zaměstnavatelů nesouhlasila. Jak tomu bylo u Vašeho zaměstnavatele?
Raiffeisenbank je moderní společnost vstřícná k zaměstnancům. Po 10 letech práce na manažerské pozici máte možnost využít jeden měsíc neplaceného volna. Můj šéf mi vyšel neuvěřitelně vstříc a převzal na sebe dokonce na celé tři měsíce moje povinnosti. Vzhledem k jeho pracovnímu vytížení to od něj bylo víc než velkorysé. Nakonec se ukázalo, že to přineslo mnoho nejen mně ale i mým přímým podřízeným, kteří měli díky mojí absenci možnost být s ním v přímém a úzkém kontaktu a zažít si i jiný manažerský styl.

Cestovala jste sama nebo s rodinou?
Na cestování je skvělé nejen objevování nových míst, ale i sbírání společných zážitků. Svět mě nejvíc baví objevovat ve společnosti mých blízkých a především mé dcery. Dokud chodila na střední školu, byly jsme limitované letními prázdninami. A to není zrovna nejvhodnější doba na cestu po Japonsku. Dcera ale letos odmaturovala a vysoká škola začínala až v říjnu. Díky tomu jsme mohly celé září strávit na cestách.

Co bylo cílem Vaší cesty?
Hlavním cílem cesty bylo poznání kultury nám vzdálené. Chtěla jsem zjistit, jak se žije v zemi, kde se striktně dodržují pravidla. V zemi, která se po staletí udržovala v izolaci od ostatního světa a pečlivě si vybírala, co přijme a koho k sobě pustí. A která i v dnešní době plné technologií ctí a dodržuje staré tradice. V zenových zahradách, které jsou v Japonsku doslova na každém rohu, jsem objevovala harmonii a klid.

Chyběla vám během pobytu v Japonsku práce? Přeci jen Vám to nedalo a i tam jste občas otevřela pracovní e-mail?
Moje volno trvalo celé tři měsíce. Prvních čtrnáct dní, které jsem trávila na maltském ostrově Gozo, jsem ještě pořád měla v hlavě práci a v ruce telefon… Po návratu domů jsem dokonce měla pocit, že „ chodím za školu“. Nakonec jsem si zakázala na práci myslet. Po třech nedělích jsem ale práci už naprosto vypustila z hlavy a teprve tehdy začalo období relaxace a prostoru pro hledání, jak by měla moje budoucnost vypadat.

Jaký byl návrat zpět do pracovního procesu?
Vrátily jsme se z Japonska a za dva dny jsme s dcerou obě byly na nové startovní čáře. Ona začala studium na univerzitě a já se vrátila s čistou hlavou, plná energie a předsevzetí do práce. Můj šéf mi navíc návrat usnadnil tím, že jsem si od něj práci přebírala postupně v průběhu tří týdnů.

A teď asi ta nejdůležitější otázka… Co vám tato zkušenost dala?
Tři měsíce jsou dost dlouhá doba na odpočinek, srovnání si hodnot a myšlenek, které vás v ideálním případě dovedou k potřebné změně. Skvělým průvodcem v tomhle „obrodném procesu“ mi byla osobní koučka Iva Jeriová ze společnosti Modus Vivendi et. Díky ní se mi podařilo pochopit příčiny stavu, do kterého jsem se dostala a dobrat se k tomu, co a jak je třeba sama v sobě ale i svém okolí změnit, aby se to neopakovalo.

Po tom co jste se vrátila, děláte něco jinak? Ať už v práci nebo v soukromí?
Určitě nikoho nepřekvapí, když řeknu, že soukromí a práce jsou spojené nádoby. Snažím se dodržovat pravidla, návyky a plán, který jsem si během volna vytvořila – a ten se týká jak soukromého tak pracovního života. Pro příklad jen pár drobností – hlídám si balanci mezi časem tráveným v práci a v soukromí. Poznala jsem ozdravnou sílu přírody, takže se snažím pravidelně v ní trávit čas. Praktikuji historií prověřené relaxační techniky. A učím se nebrat si věci osobně a častěji říkat NE.

Doporučila byste i ostatním manažerům takovouto zkušenost?
Určitě ano. Delší volno vám dá možnost vyčistit si hlavu, podívat se na věci s odstupem, rozmyslet si, co je pro vás vlastně v životě důležité a kam chcete dojít. Umožní vám vyzkoušet si věci, po kterých už jste dávno toužili, ale prostě vám na ně nikdy nezbyl čas. Získáte podněty, které vám nejen v soukromém životě ale i v práci umožní dívat se na všechno novým pohledem a nejednou sama sebe překvapíte. Takže rozhodně doporučuji!

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama