Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Americké státy zakazují potraty i v případě znásilnění nebo incestu

Text: Ludmila Hamplová, Foto: Unsplash/24.5.2019
Je rok 2019 a jsme uprostřed války proti ženám, píše americká Marie Claire. Podle prezidenta Donalda Trumpa jde o „ochranu života“, a proto podporuje zpřísnění zákonů i v dalších státech. 

Rozhodnout, zda a případně kdy se stanu matkou, patří k základním ženským právům. V několika amerických státech ale ženy o toto právo přišly. Georgia, Alabama, Kentucky, Mississippi, Ohio, Missouri zavádí zákony, které zakazují ženám podstoupit interrupci, a to i v případě, že byly znásilněny nebo došlo k otěhotnění v důsledku incestu. Jedinou povolenou výjimkou je ohrožení života matky. Americký prezident Donald Trump opakovaně prohlásil, že je silně proti potratům, kromě tří výjimek v podobě znásilnění, incestu a ohrožení života matky. Jiné důvody, které žena může mít pro interrupci, však nepřipouští. Podle britského deníku The Guardian chtějí extrémisté proměnit USA v Gilead, kde je ženská plodnost ovládána vládou stejně jako v románu Příběh služebnice.

„Je rok 2019 a my jednoznačně jsme uprostřed války proti ženám. Nebezpečná rétorika Donalda Trumpa ohledně ženských reprodukčních práv účinně protekla do států napříč Amerikou,“ píše americká Marie Claire a připomíná, že ženy napříč celou zemí jsou rozzuřené a vystrašené současně. Uvědomují si, že se situace v USA velmi nepříznivě mění a ony přichází o svá práva.

Donald Trump je však přesvědčen, že „ochrana života“ má přednost a sám sebe označuje jako pevného „pro-life“ stoupence. Právě zpřísnění interrupčních zákonů považuje za velmi důležité a současně za jedno z hlavních témat příštích prezidentských voleb, které se uskuteční v roce 2020. Sám vnímá přijetí přísných zákonů jako pokrok, byť to například v Georgii znamená, že interrupce není legální v okamžiku, kdy lze zachytit srdeční ozvy plodu, což je zhruba v šestém týdnů těhotenství, kdy řada žen ještě netuší, že jsou těhotné. Budou muset tak plod donosit, i když mají vážné důvody pro interrupci.

Čtěte také:
Dělá z vás „provokativní“ oblečení prostitutku?
Obětem domácího násilí pomáhá mobilní aplikace. Bude dostupná i v Česku
#METOO: Ženy v KLDR jsou tak často zneužívány, až to považují za normální!

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole