Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Aktivní uhlí v kosmetice, přítel nebo nepřítel?

Text: Kristýna Schafferová, Foto: Getty images/26.2.2020
Paradox, který si získal spoustu příznivců. Jak to s černým uhlím a jeho přínosy pro pleť vlastně je?

Už dávno se nemusíme spokojit jen s pár krémy, které jsou spíš chemickým koktejlem než účinnou pomocí pro naši ztrápenou pokožku. Dnešní nabídka beauty produktů je mnohem širší a ani vás jistě neminula vlna přírodní kosmetiky, jež v posledních letech zaplavila trh. Chemické látky jsou nahrazovány těmi organickými, jako je bambucké máslo, kyselina hyaluronová nebo třeba černé uhlí. A právě to se nedávno stalo velkým hitem. Vývojáři přírodní kosmetiky z jeho účinků byli a jsou nadšeni – dokáže prý v pórech zachycovat toxiny i nadbytek mazu a vytahovat je na povrch, odkud je už jednoduše odstraníte. A jak to vlastně dělá?

„Aktivní uhlí používané v kosmetice pochází obvykle ze slupek kokosových ořechů. Díky způsobu zpracování rostlinného materiálu vzniká vysoce porézní substance – tzv. mikroporézní sorbent, který dokáže absorbovat. Ten pak pohlcuje toxiny, maz, nečistoty, bakterie a další nežádoucí látky z pleti. Naváže je na sebe a spolu s ním je následně z pleti odstraníme,“ říká Majda Kučerová z Líčírny. Právě proto je přidáván do celé řady kosmetických produktů od pleťových masek, peelingů až po tuhá mýdla a šampony. Má to však jeden háček: Neexistuje žádná vědecká studie, která by potvrdila jeho pozitivní účinky na pleť.

Funguje, nebo ne?
Pokud vědecké studie nemají o funkčnosti látky dostatek důkazů, můžeme se o jejich pozitivních přínosech pro pokožku jen dohadovat. Na druhou stranu je to ale pleť, která si dokáže říct, co jí dělá dobře. Já sama si vyrábím mýdlo obohacené o černé uhlí, protože mi skvěle funguje na akné v dekoltu. Spravedlivě ale musím uznat, že s pupínky na tváři už toho moc nezmohlo, což přisuzuji tomu, že důvod vzniku akné se na těchto dvou místech liší. Co však mohu říct s jistotou: Vyhněte se domácím receptům, které radí používat klasické uhlí na pleť či zuby! A pokud budete výrobky s touto ingrediencí nakupovat, vybírejte jen ty od prověřených značek. Protože třeba na eBay seženete celou řadu pochybných produktů, které mohou pleť opravdu poškodit.

Čtěte také: 7 Trendů, které budou dominovat kráse v roce 2020

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama