Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

9 způsobu, kterými vám vaše tělo naznačuje, že nejste duševně zdravá 

Text: Tatiana Urbanová, Foto: Getty images/28.8.2019
Každý o sobě někdy prohlásil, že je “na hlavu”, ale kde hledat onu tenkou hranici mezi řečmi a opravdovou diagnózou?  

Pokud máte sklon k tomu, řešit věci tak jak přicházejí, pravděpodobně víte, jak se poprat s tím, co život přináší. Toto jednání je sice velmi efektivní, ale často díky němu opomíjítemoce a ignorujete psychologické potíže, které s ním souvisejí. Občas je zkrátka lehčí vyřešit daně, postarat se o děti, a ještě stíhat kontrolovat akciový trh než si přiznat, že s vámi něco není v pořádku. To chce velkou dávku vnitřní síly. Ovšem vše, co neléčíte, se časem zhorší. I mentální zdraví. V dnešní společnosti převažuje názor, že přežije jen nejsilnější, vše musíme zvládnou sami a žádost o pomoc se považuje za známku slabosti. Přestože povědomí o otázkách duševního zdraví je větší než kdy dříve a stigma kolem mentálních chorob pomalu mizí. Jenže jak rozpoznat, zda jste pouze přepracovaná nebo už si koledujete o psychické potíže? Tady je 9 znamení, které vám dává vaše tělo o tom, že může být vaše mysl v ohrožení. 

1. Cítíte extrémní vztek nebo neustálou podrážděnost 
Trvalá netrpělivost, podrážděnost či dokonce zlost může znamenat, že neřešíte problém, který vás doopravdy trápí uvnitř. Kromě toho, pokud v tomto stavu setrváváte dlouho, může dojít ke stavu vyhoření.  

2. Problémy se spánkem 
Propojení mezi spánkem a duševním zdravím je větší, než možná tušíte. Zatímco duševní zdraví může narušit vás noční odpočinek i naopak špatný spánek zhoršuje příznaky mentálních chorob. Pokud se tedy spánkové vzorce nezlepšují již dlouhou dobu samy o sobě, je třeba vyhledat odbornou pomoc.  

3. Mění se vaše stravovací návyky 
Stavy jako úzkost a deprese mohou ovlivnit vaši chuť k jídlu. Pokud si všimnete významných výkyvů ve vašem apetitu, měla byste se začít pídit po jejich příčině.  

4. Nechuť pracovat 
Zklamání a lhostejnost mohou být příznaky syndromu vyhoření. Ovšem i deprese a úzkosti mohou narušit vaši pracovní morálku. Naopak i toxická kancelář poškozuje vaši duševní pohodu.  

5. Toužíte po izolaci 
Potřeba samoty jako součást péče o sebe sama je jedna věc, ale pokud zjistíte, že se pravidelně izolujete od rodiny a přátel a tento stav se jen zhoršuje, měli byste se zamyslet nad svým jednáním hlouběji.  

6. Objevují se freudovské příznaky 
Sexuální touhy se mohou velmi lišit v závislosti na jednotlivci. Zjistíte-li, že už nemáte chuť na sex, nebo se zkrátka vaše zájmy v tomto směru značně vymykají vašemu standardu, možná je na čase sjednat si schůzku s terapeutem.  

7.Ztrácíte zájem o věci, na kterých vám předtím záleželo 
Je vaše schopnost radovat se utlumená? Užíváte si života méně, než dříve? Aktivity, které jste dříve vyhledávala nyní bojkotujete? Je zde možnost, že si koledujete o psychické potíže, pokud s tím něco neuděláte. 

8. Trpíte neobjasněnými fyzickými symptomy 
Jestliže pociťujete dlouhou dobu bolesti a lékaři již vyloučili snad všechny nemoci, zvažte novou diagnózu: duševní choroba. Dlouhodobý stres, úzkosti, deprese... zkrátka každý psychologický “diskomfort” si někde vybírá svou daň. A někdy může být ventilován i formou migrén, žaludečních bolestí či jiných nepříjemných fyzických projevů.  

9. Máte problém se soustředěním 
V této situaci se někdy ocitne každý, ale pokud na sobě pozorujete přetrvávající potíže, při kterých je ovlivněno vaše každodenní fungování, zvažte schůzku se specialistou.  

Čtěte také:
4 stravovací chyby, které podle světových studií opakujeme neustále dokola
Menstruační kalíšky jsou stejně spolehlivé jako tampóny, ukazuje nová studie
Je v pohodě říkat „vzmuž se“?

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama