Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

7 zaručených tipů, díky kterým konečně přestanete kouřit  

Foto: Unsplash/29.5.2020
Pro více než dva miliony lidí v naší zemi je cigareta každodenní společnicí. Ve většině případů kuřáci považují toto společenství za jaksi vynucené a nežádoucí. Vždyť sedmdesát procent kuřáků by velmi rádo s cigaretou definitivně skoncovalo. Téměř čtyřicet procent z nich opakovaně zkouší přestat. Přesto je mezi našimi muži téměř 27 procent kuřáků, mezi ženami „jen“ 21 procent kuřaček. Počet závislých klesá jen opravdu velmi zvolna. Chcete přestat kouřit i vy? Máme pro vás pár tipů, díky kterým to zvládnete snadněji... 
Reklama

1. Myslete pozitivně 
Možná, že jste v minulosti zkoušeli típnout cigaretu nadobro, ale nepovedlo se vám to. Nenechte se tímto neúspěchem odradit. Přestat kouřit není vůbec snadné. Ohlédněte se zpět na vše, co vás tento nevydařený pokus naučil a přemýšlejte o tom, jak na to půjdete tentokrát.  

2. Vytvořte si plán 
Dejte slib, stanovte si datum a neporušujte nic z toho. Dodržování (klidně i malých) deadlinů opravdu funguje. Kdykoliv se pak ocitnete v úzkých, řekněte si, že žádné “přešlapy” se netolerují a uvidíte, že touha po cigaretě přejde. Přemýšlejte také dopředu a naplánujte si únikové cesty na chvíle, které víte, že jsou pro vás nebezpečné... jako ku příkladu káva s kamarádkou nebo párty.  

3. Bojujte s abstinenčními příznaky 
“Ze sta kuřáků dokáže típnout cigaretu definitivně ze dne na den pouze jeden až dva. Nikotin je droga způsobující výraznou, s heroinem srovnatelnou, závislost. V léčbě závislosti na tabáku je náhradní nikotinová léčba účinným pomocníkem. Abstinenční příznaky jsou hlavní příčinou, proč i odhodlaný a dobře motivovaný člověk po cigaretě po pár dnech či týdnech nekouření opět sáhne,” říká MUDr. Eva Klimovičová. Vyzkoušejte náplasti na kůži, pastilky nebo orální spreje, které uleví od chuti po cigaretě a abstinenční příznaky se neprojeví v takové míře. U nás je jedním z nejoblíbenějších výrobků na trhu například Nicorette. 

4. Zvažujte všechno, co jíte 
Je cigareta po dobrém jídle vaše nejoblíbenější? Existuje americká studie, která odhaluje, že některé potraviny, jako právě maso,zvyšují požitek z kouření. Jiné jako jsou sýry, ovoce, a zelenina naopak chuť cigarety mnohonásobně zhoršují. Vyměňte tedy klasický steak třeba za salát nebo sýrovou pizzu.  

5. Pijte chytře 
Stejná studie, kterou jsme zmínili výše, se zabývala i vlivem nápojů na chuť cigarety. A zatímco bublinky, alkohol, čaj a káva si s nikotinem notují, voda či džus již tolik ne. Upravte tedy svůj pitný režim. Někdy totiž stačí i maličkosti... A navíc si uvědomte, že kouření v kombinaci s pitím zvyšuje riziko rakoviny úst až 38krát.  

6. Rituály 
“Je třeba probrat i situace, kdy hrozí recidiva kouření. Poradit, jak překonat rituály, které se k cigaretě u něj váží. Káva a cigareta je nejčastější z nich. Kávu netřeba nikomu zakazovat. Je třeba odvykajícímu kuřákovi poradit, aby si v okamžiku, kdy se pro kávovou relaxaci rozhodne, aplikoval dávku nikotinového spreje nebo použil pastilku. Je toho mnoho, co třeba odvykajícímu kuřákovi poradit, aby nad cigaretami definitivně zvítězil,” uvádí MUDr. Eva Klimovičová.  

7. Hýbejte se 
Stačí jen pětiminutová procházka, krátké protažení či jakákoliv rychlá aktivita, která přesvědčí váš mozek, aby začal produkovat endorfiny. Ty se totiž zaslouží o to, že nemáte takovou chuť na cigaretu!  

*Při užití dvou dávek. Reklama na léčivý přípravek. Léčivá žvýkací guma Nicorette® Icemint Gum, Nicorette® Classic Gum, Nicorette® FreshFruit Gum, lisované pastilky Nicorette® Mint 4 mg a orální sprej, roztok Nicorette® Spray s příchutí lesního ovoce 1mg/ dávka a roztok Nicorette® Spray 1mg/ dávka obsahují nikotin a jsou k podání do úst. Transdermální náplast Nicorette® invisipatch 25 mg/ 16 h, Nicorette® invisipatch 15 mg/16 h a Nicorette® invisipatch 10 mg/16 h obsahují nikotin a jsou k transdermálnímu podání. Před použitím si pečlivě přečtěte celou příbalovou informaci. Držitel registrace: McNeil AB, SE. Místní zástupce: Johnson & Johnson, s.r.o., Walterovo náměstí 329/1, 158 00 Praha 5-Jinonice. CZ-NI-2000021

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama